Gjuha:
×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Transportuesit presin Pakon e Rimëkëmbjes: Pandemia na ka goditur shumë

  FrontOnline
  02 Shtator 2020

  Shoqata e Transportuesve dhe të Udhëtarëve të Gjakovës ka shfaqur nevojën që me Pakon për Rimëkëmbje Ekonomike të ndihmohen edhe ata, pasi janë dëmtuar shumë gjatë pandemisë COVID-19.

  Kryetari i kësaj shoqate, Kadri Rrahmani, gjatë një interviste për KosovaPress, deklaroi se të gjithë kanë pësuar nga pandemia, por kompanitë e transportit të udhëtarëve më së shumti, pasi vazhdojnë të operojnë me 50% të kapaciteteve.

  Sipas tij, kompanitë kanë shpenzime të mëdha në operimin e tyre dhe me aq sa punojnë, nuk arrijnë të mbulojnë këto shpenzime.

  “Pandemia, jo që ka shkaktuar dëme të gjithë ekonomisë së Kosovës, të gjitha lemive, por transportin, jo pse e them unë, por e ka goditur më së shumti. Specifika e punës tonë dallon me punët tjera. Tek ne fillojnë shpenzimet akoma pa u nisë prej garazhit e deri tek stacioni, pastaj tek stacioni del në përfundim. Pandemia ka shkaktuar dëme shumë duke marrë parasysh njëherë kufizimi i shfrytëzimit të kapacitetit, njëherë 50%, e morëm tragjike, por nuk na doli tragjike sa na doli tragjike panika që u fut në popull. Sot nuk po shkon vëllai tek vëllai e leje me u ul në autobus dikush me dikë. Kështu që ka shkaktuar dëme, por është dëm i papërshkueshëm”, ka thënë Rrahmani.

  Rrahmani ka deklaruar se Shoqata e Transportuesve ka parashtruar kërkesat e tyre ndaj qeverisë dhe se iu është premtuar që të përfshihen në pakon e rimëkëmbjes.

  “Ne kemi pasur disa takime me ministrin (e Infrastrukturës, Abrashi) dhe me kryeministrin (Hoti). I kemi shtjelluar problemet tona… besoj që edhe ata ishin të njoftuar. Jemi munduar ta gjejmë ndonjë mënyrë që të na ndihmojnë. Na është premtuar që me Pakon e Rimëkëmbjes, në rast së hynë në fuqi ndonjëherë, po shpresojmë që edhe ne do të gjendemi aty. Nuk ka se si të na ndihmohet neve përveç materialisht, dhe materialisht do të gjenden forma nëse është vullneti dhe besoj që sadopak me i dhënë një injeksion transportit”, ka thënë Rrahmani.

  Deri më tani, në kuadër të masave lehtësuese ndaj pandemisë COVID-19, ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi ka marrë vendim për t’i liruar nga pagesa-tarifa administrative operatorët e transportit rrugor të udhëtarëve me autobus. Ky vendim përfshin periudhën 3 vjeçare, 2020-2023, që operatorët i liron nga pagesa e rendeve të udhëtimit, duke ua lehtësuar problemet financiare që u janë shkaktuar nga pandemia. Gjithashtu transportuesit janë liruar nga tarifa tjera administrative, si masa lehtësuese.

  Petrol Company hap komunitet në Viber për klientët e saj
  Nga Rubrika
  Lajme02 Qershor 2023
  Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch, situatën në veri të Kosovës në javën e shkuar e vlerësoi si serioze dhe, sipas...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku e ka vlerësuar aventureske qasjen politike të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti gjatë muajve të fundit. Kërkesat...
  Lajme02 Qershor 2023
  Numri i nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme në nivel vendi ka shkuar duke rënë vazhdimisht. Krahasuar me vitin shkollor 2008/2009,...
  Të tjera
  Vip02 Qershor 2023
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Dafina Zeqiri, është mjaft aktive dhe ndan me ndjekësit në rrjete sociale postime të ndryshme. Ajo ditë më...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Gjykata e shkallës së parë e Elbasanit, në Shqipëri, liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa i kishte mbetur pa...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga presidentja Vjosa Osmani që ta ushtrojë detyrën e saj kushtetuese për...
  Lajme02 Qershor 2023
  Politikani shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Ali Ahmeti ka vizituar sot prindërit e ish-presidentit Hashim Thaçi në Kosovë. I shoqëruar nga zëvendëskryeministri...
  Lajme02 Qershor 2023
  Pas më shumë se tetë orëve, ka përfunduar debati parlamentar për situatën në veri. Opozita ka hedhur kritika ndaj pushtetit për zhvillimet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.