Lifestyle

Trajnerët këshillojnë se si të llogarisni sa ujë duhet të pini pas ushtrimeve

Trajnerët këshillojnë se si të llogarisni sa ujë duhet të pini pas ushtrimeve
07:32 | 14 Shtator 2021

Hidratimi është shumë i rëndësishëm pas stërvitjes. Kur stërvitemi, duhet të pimë më shumë ujë sesa zakonisht, sepse edhe dehidratimi i lehtë mund të shkaktojë ushtrim gjatë stërvitjes, duke zvogëluar aftësitë mendore dhe fizike, transmeton FrontOnline.

Dehidratimi gjithashtu mund të zvogëlojë energjinë. shkaktojnë marramendje si dhe ngërçe të muskujve. Sidoqoftë, si e dini saktësisht se sa ujë ju nevojitet për të shmangur këtë gjendje dhe për të rimarrë trupin tuaj pas stërvitjes? Trajnerët personalë kanë zbuluar një truk të thjeshtë që do t’ju ​​ndihmojë të llogaritni sa ujë keni nevojë, pavarësisht nëse merreni me sport në mënyrë profesionale apo rekreative. Sipas tyre, është e rëndësishme të ndiqni tre hapa.

“Në ditën e stërvitjes para stërvitjes, qëndroni në peshore të zhveshur – do të ishte ideale në mëngjes kur të zgjoheni, dhe para se të shkoni në tualet. Kur të përfundoni stërvitjen, matuni përsëri lakuriq. Pastaj llogarisni sa gram keni humbur, dhe më pas shumëzoni shumën me 1.5.

Nëse keni humbur 100 gramë, do të duhet të pini 150 mililitra ujë, dhe për çdo kilogram peshë që keni humbur, pini të paktën 1.5 litra ujë. Për të shmangur dehidratimin, është e rëndësishme të pini ujë para, gjatë dhe pas stërvitjes./FrontOnline/

 

Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…

Të tjera