×
 • Lajme
 • Lajme

  Totaj: Ardhja në pushtet e VV-së e ka derteminuar mënyrën e qverisjes

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Shaqir Totaj përmes një postimi ka shkruar se arrdhja në pushtet e VV-së në Prizren e ka dertiminuar mënyrën e qeverisjes.

  Me tutje totaj ka shkruar se Pasojat, në rritje e sipër janë, pasiguria në vendimmarrje, ndrrimi i shpeshtë i drejtorëve.

  Postimi i plotë:

  Ardhja në pushtet e VV në mënyrë seriozisht të kontestueshme në një masë të madhe e ka determinuar mënyren e qeverisjes së deritanishme (me gjasë kështu do të vazhdojë) e cila gjithcka mund të jetë por vetëm e ndershme dhe profesionale jo.

  Kauzat e rrejshme të VV, mungsa e vizionit real dhe objektiv për të ardhmen, inferioriteti i Z. Haskuka karshi lidershipit të VV, jokompatibiliteti i profilit të tij profesional e personal më kriteret që duhet plotësuar për të qenë i suksesshëm në postin të cilin akcidentalisht e mban janë shkaqe të cilat kan kushtëzuar lindjen dhe vazhdojnë të kushtëzojne ekzistencën e pasojave serioze për zhvillimin e qytetit të Prizrenit.

  Pasojat, në rritje e sipër janë, pasiguria në vendimmarrje, ndrrimi i shpeshtë i drejtorëve, (vetem ne DKA për dy vite e gjysëm ndërrohen 4 drejtora) c’regullimi total deri në paralizim të relacioneve me të gjithë partnerët që e kan sjellë në pushtet, mungesa e përkrahjes në asamblenë komunale që e paralizon vendimmarrjen, mungese e kapaciteteve menaxhuese mbrenda VV si dhe mungesa e njohurive për të zhvilluar ato kapacitete ose per ti identifikuar dhe angazhuar nga jashtë.

  Në fund është evidente se kjo mënyrë e qeverisjes me arrogancën e vet duke mos nguruar të akuzoj për dështimet e veta përveq opozitës as edhe organet e drejtësise si prokurorinë, gjykatat ose edhe policinë tenton që permes viktimizimit të shfajsohet.

  Sikur që ndodhë zakonishtë, duke keqperdorë në mënyrë flagrante besimin e marrë nga qytetarët, më së shumti dëmtohet kualiteti i jetës se qytetarëve të Prizrenit për cka VV gjatë fushatës ishte zotuar se jashtë mase do të kontriboj për ngritje, ndërsa ajo që po ndodh është rrënje në pothuajse të gjitha fushat që determinojnë cilsinë e jetës në Prizren.

  Dukuritë negative si Tenderomania dhe Nepotizmi për cka PDK është satanizuar jo vetëm se nuk kan rrënje por kan shënuar rritje, sado paradoksal në dukje por në fakt realitet i hidhur ky!

  Filloi aplikimi për gjeneratën e 10-të të KEDS Academy për nxënës dhe studentë të rinj
  Nga Rubrika
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se ekipet mjeko-ligjore të Institutit të Mjekësisë Ligjore dhe EULEX, gjatë aktiviteteve gërmuese në lokacionin...
  Lajme04 Tetor 2023
  Nesër në Kuvendin e Kosovës do të mbahen dy seanca plenare. Seanca e parë pritet të nisë në orën 10:00 dhe ka...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ambasadorja e SHBA-së në NATO, Juliane Smith, ka shkruar në profilin e saj zyrtar për formimin dhe rëndësinë e NATO-s. Smith ka...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Kryetari i Partisë së Lirisë në Shqipëri, Ilir Meta ka theksuar se është shumë e rëndësishme që Shqipëria, parlamenti, qeveria të gjitha...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Ish-presidenti Donald Trump po përballet në gjykatë me një padi civile prej 250 milionë dollarësh, sipas së cilës ai ka dhënë informacione...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dy autorët e sulmit terrorist në Ankara hynë në Turqi përmes Sirisë, tha sot ministri i Jashtëm turk Hakan Fidan. Të dielën,...
  Lajme04 Tetor 2023
  Komisioni Qeveritar për Personat e Zhdukur, ka bërë të ditur se gjatë gërmimeve në Bishtazhin të Gjakovës janë gjetur disa mbetje mortore...
  Lajme04 Tetor 2023
  Kuvendi i Kosovës e ka përfunduar seancën e sotme. Këtë e bëri të ditur kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, pasi...
  Kronika04 Tetor 2023
  Policia e Kosovës ka bërë të ditur se sot ka konfiskuar tetë armë në Klinë. Sipas një njoftimi bëhet e ditur se...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.