×
 • Sport
 • Sport

  Top 5 interpretuesit më të mirë të Euro 2024 deri më tani

  FrontOnline
  10 Korrik 2024

  Kanë mbetur edhe dy ndeshje deri në fund të Euro 2024, me ndeshjen e sotme mes Holandës dhe Anglisë, ku do të dihet gjysmëfinalisti i dytë pas Spanjës.  

  Disa superyje e kanë ndezur Kampionatin Evropian që nga dita e parë, dhe sot, ne do të flasim për ta, duke i zgjedhur pesë performuesit më të mirë të Euro 2024 deri më tani, por pa renditje të veçantë.

  Fabian Ruiz

  Spanja ka një mesfushë mjaft të bukur mirë dhe pritej që Pedri ose Rodri të kishin ndikimin më të madh, por është Fabian Ruiz i PSG-së, ai që ka vjedhur shfaqjen.

  Ai ka dy gola dhe dy asistime dhe është gjithashtu një nga shtatë dribluesit më të mirë të turneut. Ai është padyshim një kandidat i madh për çmimin “Lojtari i Turneut”.

  Një tjetër lojtar që është një kandidat i madh për atë çmim është…

  Cody Gakpo

  Holanda ka qenë shumë e varur nga rezultati i Gakpo në Euro 2024. Ai ka shënuar tre gola dhe ka dhënë një asistim në katër paraqitje, gjë që e bën atë golashënuesin më të mirë në Euro 2024.

  Sa herë që Holanda ka pasur nevojë për dikë , lojtari i Liverpool-it ka qenë gjithmonë aty, dhe nëse do të arrinin në finalen e këtij turneu, ai do të duhej të mbante këtë formë edhe në ndeshjen vendimtare.

  Jamal Musiala

  Musiala ka qenë shumë i mirë për Gjermaninë që në ditën e parë. Ai është edhe golashënuesi më i mirë dhe dribluesi i tretë më i mirë në turne.

  Gjermania shpesh shikon tek ai për të krijuar dhe përfunduar rastet, dhe shumë mendonin para humbjes me Spanjën se ai do të përfundojë me çmimin si “Lojtari i Turneut” ose “Lojtari i Ri i Turneut”. Ai ka qenë shumë i mirë.

  Diogo Costa

  Jo vetëm lojtarët kanë qenë të jashtëzakonshëm. Portieri i Portugalisë, Diogo Costa sigurisht që meriton të jetë në këtë listë, veçanërisht pas heroizmave të tij gjatë ndeshjes së 1/16-tës kundër Sllovenisë.

  Ai bëri një pritje të madhe “1 vs 1” gjatë kohës shtesë dhe më pas vazhdoi dhe priti tre penallti për të dërguar Portugalinë në çerekfinale.

  Costa bëri historinë atë ditë duke u bërë portieri i parë që priti tre penallti.

  Giorgi Mamardashvili

  Por nuk mund të flasim për portierët pa përmendur Giorgi Mamardashvilin… Portieri gjeorgjian ishte ndoshta lojtari më i mirë në të gjithë fazën e grupeve. Mbani në mend se kjo ishte hera e parë që Kombëtarja e Gjeorgjisë ishte paraqitur ndonjëherë në një turne të madh në historinë e tyre dhe Mamardashvili u sigurua që ata të arrinin në fazën eliminatore.

  Ai madje bëri 11 pritje në një ndeshje të vetme kundër Çekisë, e cila është e dyta me më shumë pritje që një portier ka bërë në një ndeshje të vetme në historinë e Euros.

  Emrat e tjerë: Georges Mikautadze, Toni Kroos, Nico Williams, Lamine Yamal, N’Golo Kanté, Granit Xhaka, Manuel Akanji./Telegrafi

  Sponsori gjeneral i PRINCE CAFFE Superligës, shpërblen mbretërit e basketbollit për edicionin 2022/23
  Nga Rubrika
  Sport13 Korrik 2024
  Talenti i Spanjës, Lakime Yamal i ka dhënë merita të mëdha bashkëlojtarit të tij te kombëtarja, Rodri, të cilin e ka cilësuar...
  Sport13 Korrik 2024
  Anglia do të synojë të bëjë edhe më shumë histori të dielën, kur do të ballafaqohet me Spanjën në finale të Kampionatit...
  Sport13 Korrik 2024
  Ylli botëror Cristiano Ronaldo po shijon pushimet me familjen pas angazhimeve në Euro 2024. Ai ka postuar disa video dhe foto në...
  Të tjera
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Një depo nafte është përshirë nga zjarri në rajonin juglindor rus të Rostovit, pas një sulmi ukrainas me dronë mëngjesin e 13...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryetari aktual i Bujanocit, Nagip Arifi edhe pas mbajtës së zgjedhjeve të 3 qershorit, thotë se nuk janë mundësitë që shqiptarëve t’iu...
  Kronika13 Korrik 2024
  Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur dje në fshatin Popolan të Suharekës. I dyshuari është dërguar në mbajtje, ndërsa viktima në...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, vizitoi për ngushëllime sot familjen Dehari në fshatin Sllupçan të Kumanovës. I shoqëruar nga ministra...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, u takua me kryeministrin e ri britanik Keir Starmer javën e kaluar në samitin e NATO-s në Uashington,...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara thanë se Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në rajonin e Ballkanit Perëndimor, me qëllim që të krijojë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.