×
 • Lajme
 • Lajme

  Toka e kontaminuar e Kosovës

  FrontOnline
  04 Nëntor 2019

  Duke u ballafaquar me degradim të vazhdueshëm si rezultat i zhvillimeve demografike, të infrastrukturës, të mbetjeve industriale, të erozionit, të menaxhimit të mbeturinave, të përdorimit të plehrave dhe të pesticideve, sipas Ministrisë së Mjedisit mund të thuhet se toka është nën presion të vazhdueshëm

  Mjedisi i pastër po vazhdon të mbetet sfidë për Kosovën. Me sipërfaqe prej vetëm 10.887 kilometrash katrorë Kosova po ballafaqohet me ndotje të konsiderueshme të tokës. Nga Ministria e Mjedisit dhe e Planifikimit Hapësinor (MMPH) thonë se tokat e kontaminuara janë zakonisht në zonat industriale.

  Por sipas ekspertëve të Mjedisit, mirë nuk qëndrojnë as tokat bujqësore. Kontaminimi i këtyre tokave sipas tyre vjen si pasojë e përdorimit të pakontrolluar të pesticideve, qoftë në aspektin e sasisë ose të prejardhjes së tyre të dyshimtë. Në Kosovë nuk ka ndonjë hulumtim, i cili tregon saktësisht rreth gjendjes së tokave në tërësi. Megjithëkëtë, në periudhën 2013 – 2015 u realizua projekti “Studimi i ndotjes së tokës bujqësore” (SNTB), i cili ishte pjesë e Programit të IPA-s 2010 që mbështeti Ministrinë e Mjedisit dhe të Planifikimit Hapësinor (MMPH) dhe Ministrinë e Bujqësisë dhe të Zhvillimit Rural (MBPZHR), shkruan tutje “Zëri”.

  Por ky projekt ka financuar studimin mbi ndotjen e tokës bujqësore vetëm në 17 komuna, jo në të gjitha. Nga MMPH-ja thonë se duke u ballafaquar me degradim të vazhdueshëm si rezultat i zhvillimeve demografike, të infrastrukturës, të mbetjeve industriale, të erozionit, të menaxhimit të mbeturinave, të përdorimit të plehrave dhe të pesticideve mund të thuhet se toka është nën presion të vazhdueshëm.

  Nesër këto zona do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Lajme28 Nëntor 2023
  Sot, në pritjen e organizuar nga Baroness Blake për nderë të Ditës së Falmurit Kombëtar, ambasadori i Republikës së Kosovës, në Britani,...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Banorët e Fushë Kosovës kanë mbetur pa ujë që gjashtë orë, të martën, më 28 Nëntor në ditë feste. Kështu i tha...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Gjykata Themelore në Gjakovë ia ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditësh zyrtarit policor, E.S., që dyshohet për kryerjen...
  Të tjera
  Lajme28 Nëntor 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, tha se në takimin e ministrave të Jashtëm të NATO-s në sesion paraprak kanë folur...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Për historinë e shtetit shqiptar, të rinjtë e Kosovës dhe Shqipërisë janë të informuar. Kështu po thotë në një rrëfim për Front...
  Sport28 Nëntor 2023
  Drita ka ndarë rrugët me trajnerin grek Akis Vavalis pas shtatë muajve qëndrim të tij në qytetin e Gjilanit. Humbja nga Prishtina...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Siguria ushqimore në lëvizjen e lirë të kafshëve në vendet kufitare për të eliminuar sëmundjet e transmetueshme, por nga ana tjetër tregu...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Sekretari i Shtetit Amerikan, Antony J. Blinken, ka uruar qeverinë dhe popullin shqiptar me rastin e 111-vjetorit të Pavarësisë. Përmes një deklarate...
  Sport28 Nëntor 2023
  Ylli i futbollit Xherdan Shaqiri e ka uruar 111-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Futbollisti i Chikago Fire dhe Përfaqësueses së Zvicrës e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.