×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Tkurrja e Amazonës braziliane në një vit u rrit me 22%

  FrontOnline
  19 Nëntor 2021

  Shpyllëzimi në pyjet tropikale të Amazonës në Brazil është rritur me 22 për qind në një vit, niveli më i lartë që nga viti 2006, tregoi raporti vjetor i qeverisë braziliane, duke mohuar garancitë e Presidentit Jair Bolsonar se vendi po frenon prerjet e paligjshme.

  Agjencia Braziliane e Kërkimeve Hapësinore regjistroi 13,235 kilometra katrorë shpyllëzim në pyllin më të madh të shiut në botë në të dhënat e saj satelitore PRODES gjatë periudhës nga gushti 2020 deri në korrik 2021.

  Ata premtuan të ndalojnë prerjet ilegale deri në vitin 2028. Rritja vjen pavarësisht përpjekjeve të presidentit brazilian për të treguar se qeveria e tij e merr seriozisht mbrojtjen e mjedisit, ndërkohë që vazhdon të kërkojë rritjen e bujqësisë minerare dhe komerciale në pjesët e mbrojtura të Amazonës.

  Qeveria ka premtuar se do t’i japë fund prerjeve të paligjshme para vitit 2028, një synim që kërkon reduktime të mëdha vjetore të shkatërrimit të pyjeve./FrontOnline/

  FITO 10.000 EURO ME PAKO PREMIUM PLUS!
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Policia spanjolle ka thënë të shtunën se ka arrestuar tre hakerë prorusë, të dyshuar për kryerje të sulmeve kibernetike me qëllime terroriste,...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Politikania ukrainase e ekstremit të djathtë dhe ish-deputetja, Irina Farion vdiq në spital nga plagët e marra në atentat pasi një sulmues...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është duke bërë thirrje për luftë kundër HIV-it dhe stigmës rreth tij, pak para një konference ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.