×
 • Lajme
 • Lajme

  The Guardian me qëndrim editorial: Qasja e BE’së për Kosovën s’po funksionon, Borell të mbajë përgjegjësi

  FrontOnline
  25 Shtator 2023

  Gazeta britanike “The Guardian” ka dhënë pikëpamjen e saj për sulmin terrorist në veri, siç i referohet për pikën e nxehtë të Ballkanit, që rezultoi me të vrarë, të plagosur, arrestime e gjetjen e një sasie të konsiderushme armësh e municioni. Në një editorial të publikuar, të ilustruar me fotografinë e kryeministrit Kurti, “The Guardian” konstaton se strategjia e BE-së ndërmjetësuese nuk po funksionon.

  Qasja e shefit të politikës së jashtme Josep Borrell nuk po funksionon shkruan “The Guardian” kur përmend luftimin e ndikimit të Rusisë në Ballkanin Përendimor, pas luftës që ky shtet e nisi në Ukrainë.

  Si rrjedhojë, media britanike duke iu referuar Asociacionit, konstaton se nuk është befasuese që pas zhvillimeve në Ukrianë kryeministri Kurti te këtë dyshime për t’i dhënë “pushtet” serbëve të Kosovës me prirje separatiste në veri.

  “Brukseli dhe Uashingtoni duket se i kanë dhënë përparësi nevojës për të mbajtur Z. Vuçiç në krah, duke pasur parasysh ndikimin rajonal të vendit dhe lidhjet e rëndësishme me Rusinë. Duke vepruar kështu, ata rrezikojnë të neglizhojnë nevojën për të mbrojtur Kosovën nga makinacionet e një fqinji ngacmues dhe shumë më të madh që beson se nuk ka të drejtë të ekzistojë”.

  Editoriali i plotë i “The Guardian”:

  Tensionet në rritje midis Prishtinës dhe Beogradit kanë kulmuar në dhunë. Strategjia ndërmjetësuese e Bashkimit Evropian nuk po funksionon

  Në fundjavë, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, foli i dëshpëruar në lidhje me bisedimet dekadëshe për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, e cila vazhdon të refuzojë të njohë statusin e pavarur të vendit të tij. Në një intervistë për The Guardian, Kurti pohoi se negociatat e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian rrezikojnë të arrijnë në një qorrsokak. Menjëherë pas publikimit, pati një konfirmim ogurzi se me të vërtetë është arritur një nadir(pika më e ulët). Në një përshkallëzim serioz të tensioneve, pesë persona, përfshirë një polic kosovar, u vranë pas një prite nga njerëz të armatosur të paidentifikuar pranë kufirit me Serbinë.

  Për BE-në dhe shefin e saj të politikës së jashtme, Josep Borrell, pasojat e dështimit diplomatik shtrihen shumë përtej fatit të skajit verior të Kosovës, me popullsinë e saj shumicë serbe. Në vazhdën e pushtimit rus të Ukrainës, BE-ja ka dyfishuar përpjekjet e saj për të ankoruar Ballkanin Perëndimor brenda orbitës së saj dhe për të luftuar ndikimin e Moskës. Por të shtënat e së dielës tregojnë se në këtë pikë të nxehtë ballkanike, qasja e tij nuk po funksionon.

  Një marrëveshje e dukshme përparimi pranverën e kaluar e detyroi Serbinë të njohë kombësinë e Kosovës në këmbim të fuqive gjysmë autonome për komunat me shumicë serbe në veri. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, turpësisht ende nuk e ka nënshkruar marrëveshjen dhe është mburrur publikisht për këtë. Në prill, qeveria e tij kundërshtoi ofertën e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Z. Kurti nuk ka ofruar vetë-menaxhimi politik në zonat me shumicë serbe të Kosovës. Ai ka antagonizuar vendasit përmes vendosjes së njësive speciale të policisë dhe kryesoi zgjedhjet lokale të dështuara atje, në të cilat një bojkot çoi në një pjesëmarrje prej 4%.

  Kështu, një vallëzim i përpunuar diplomatik rrezikon të shndërrohet në dhunë serioze. Por për këtë, z. Borell mund të duhet gjithashtu të marrë disa përgjegjësi. Z. Kurti pohon se rënia e besimit në palën kosovare ka rezultuar nga “neutraliteti i humbur” nga ana e të dërguarit special të BE-së, Miroslav Lajčák. Këtë verë, një grup politikanësh të lartë perëndimorë theksuan pothuajse të njëjtën pikë në lidhje me “politikën e Perëndimit në qendër të Beogradit për Ballkanin”.

  Brukseli dhe Uashingtoni duket se i kanë dhënë përparësi nevojës për të mbajtur Z. Vuçiç në krah, duke pasur parasysh ndikimin rajonal të vendit dhe lidhjet e rëndësishme me Rusinë. Duke vepruar kështu, ata rrezikojnë të neglizhojnë nevojën për të mbrojtur Kosovën nga makinacionet e një fqinji ngacmues dhe shumë më të madh që beson se nuk ka të drejtë të ekzistojë. Duke pasur parasysh rrethanat dhe historinë e kohëve të fundit në Ukrainë, nuk është befasuese që z. Kurti të ketë dyshime për t’u dhënë më shumë pushtet serbëve të Kosovës me prirje separatiste në veri. Ndërkohë në sfond, Rusia ka bërë çmos për të nxitur dhe shfrytëzuar paqëndrueshmërinë, ndërsa presidenti serb zakonisht manipulon krizën për të mbështetur mbështetjen nacionaliste në vend.

  Disa shtete të BE-së theksojnë se edhe zoti Kurti ka bërë gabime. Ai ka nxitur në mënyrë të pamatur pakënaqësitë në veri, ku autonomia më e madhe do të jetë në mënyrë të pashmangshme pjesë e çdo zgjidhjeje të suksesshme. Por kjo është një çështje e statusit përfundimtar që duhet të shkojë paralelisht me lëvizjet reale nga Beogradi. BE-ja gjithashtu duhet të rregullojë shtëpinë e saj. Pesë anëtarë të BE-së deri më tani nuk e kanë njohur Kosovën për shkak të një ekuivalence të rreme midis rrethanave të pavarësisë së saj dhe çështjeve të tyre të pakicave. Një Evropë më e bashkuar do të ishte një ndërmjetës më autoritativ dhe efektiv në një rajon të trazuar dhe jetik.

  Zgjerimi i Comoditës në SHBA: “Nap Queen Sleep”, krenaria e shqiptarëve
  Nga Rubrika
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja Vjosa Osmani është takuar me kryeministren e Danimarkës, Mette Frederiksen, me të cilën tha se foli edhe për zhvillimet e fundit...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  I ngarkuari me punë ne Ambasadën e Kosovës në Senegal, Sami Halili, ka njoftuar sot se Ministrja e Punëve të Jashtme të...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Grupi Parlamentar i AAK-së ka mbajtur konferencë për medie ku ka kritikuar Qeverinë për planifikim jo të duhur të buxhetit për vitin...
  Të tjera
  Sport02 Dhjetor 2023
  Bayern Munich ka njoftuar shtyrjen e ndeshjes së sotme (e shtunë) ndaj Union Berlin për shkak të kushteve të rënduara atmosferike. Bavarezët...
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Fluturimet në aeroportin e dytë më të madh të Gjermanisë janë anuluar deri në mesditë. Dëbora e madhe përmbyti kryeqytetin e Bavarisë...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Gjykata Themelore në Prishtinë ka ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji të dyshuarit E.B,  i cili dyshohet se therri për...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Liridona Ademaj, 33-vjeçarja që u vra mbrëmjen e 29 nëntorit, është varrosur dje në varrezat e fshatit Cërmjan. Në ceremoninë e varrimit...
  Ekonomi02 Dhjetor 2023
  Analistë politik në vend thonë se Kosova rrezikon t’i humb mbi 500 milionë euro fonde nga BE-ja nëse nuk largohen gjatë këtij...
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Ukraina së shpejti do të rihapë aeroportin ndërkombëtar të Kievit. Lajmi u bë me dije nga shefi i shtabit, të presidentit Volodymir...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.