×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Thaçi pas takimit me Hotin: Do të ulemi bashkë përballë Serbisë

  FrontOnline
  15 Qershor 2020

  Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, është deklaruar pas takimit që pati me Kryeministrin Hoti, raporton Front Online.

  I pari i vendit tha se kanë folur edhe për dialogun në të cilin proces u shpreh i bindur se do të punojnë së bashku me Kryeministrin.

  Para gazetarëve, Presidenti tha se do të ulën bashkë me Hotin në dialogun kundër Serbisë.

  Ai tha po ashtu se nuk janë në garë se kush do ta mbajë ‘bajrakun’ e dialogut, por janë në garë me Serbinë.

  “Sapo përfunduam një takim. E njoftova për hapat e parë të heqjes së masave. Kosova është në drejtimin e duhur. Diskutuam për rimëkëmbjen ekonomike. Ishte edhe pikë tjetër koordinimi për hapat që do t’i marrim në sferën e jashtme. Jemi në një javë të rëndësishme. Do të punojmë ngushtë si President dhe Kryeministër për dialogun Kosovë-Serbi. Kërkojmë që ky proces të mbyllet me njohje reciproke dhe anëtarësim në NATO dhe OKB. Nuk është koha të hapim çështje teknike. Në Kushtetutë janë të sqaruara shumë qartë rolet tona si President dhe Kryeministër. Do të ulemi bashkë përballë Serbisë”, theksoi ai.

  Ai ka treguar se kanë diskutuar edhe për situatën me pandeminë Covid-19.

  “Diskutuam edhe për hapat që duhet të ndërmerren nga institucionet përkatëse për respektimin e plotë të rekomandimeve të IKSHPK-së sa i përket Covid-19. Besoj se institucionet e vendit dhe vetë Ministria e Shëndetësisë do t’i ndërmarrin të gjitha hapat e nevojshëm që të kalojmë sa më lehtë dhe më mirë, gjithmonë duke respektuar rekomandimet e IKSHPK-së”./Front Online/

   

  https://www.facebook.com/FrontOnlineMedia/videos/1164282690621716/

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt. Ai, përmes një postimi në profilin e tij në...
  Kronika03 Dhjetor 2023
  Policia ka pranuar një informatë se në një pompë derivatesh nga dy persona rë dyshuar po kryhet shit-blerje e substancave narkotike. Ata...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Gjykata Themelore në Prishtinë sot ka caktuar masën e paraburgimit për një muaj ndaj Naim Murselit, Granit Plavës dhe Kushtrim Kokallës lidhur...
  Të tjera
  Vip03 Dhjetor 2023
  Bora Zemani dhe Donald Veshaj janë një nga çiftet më të komentuar në showbizin shqiptar. Ata kanë marrë vëmendje me historinë e...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Santiago Bernabeu i ri po i afrohet kompletimit. Zbulimi i tij zyrtar ishte caktuar të bëhej në fund të këtij muaji, megjithëse...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Iliriana dhe Shqipja kanë bërë një bisedë së bashku për banorët e rinj, Ardin dhe Mirdonin. Iliriana ka qenë ajo që ka...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Azemi i ka rrëfyer Kaderi se ka parë ëndrra të mira. E Kaderi e pyeti se...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Jugu i Gjermanisë ka nisur të këndellet pas borës së parë të madhe në këtë sezon. Aeroporti i Mynihut i ka rikthyer...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Ambasadorja Lendita Haxhitasim së bashku me kryetarin e Komunës së Tolentino në Rajonin Marche, Mauro Sclavi Sindaco, si dhe presidentin e shoqatës...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.