×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Thaçi: Dialogu të fillojë me liberalizim e të përfundojë me njohje të Kosovës nga Serbia

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka takuar sot të dërguarin e posaçëm të Bashkimit Evropian (BE) për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, raporton Front Online.

  I pari i vendit tha se në takim me Lajçak kanë diskutuar lidhur me progresin që ka bërë Kosova si dhe për reformat qe janë bërë deri më tani.

  “Ishte kënaqësi të takoj Lajçakun sot në Kosovë. E informova për progresin e arritur në Kosovë. Për reformat qe i kemi bërë dhe qe synojmë t`ii bëjmë. Kosova ka një alternativë për të ardhmen”, tha Thaçi në konferencë për media.

  Presidenti pohoi se në këtë takim bashkë me të dërguarin e posaçëm të BE-së kanë diskutuar edhe për angazhimet e këtij të fundit që pritet t’i ketë si ndërmjetësues i dialogut me Serbinë.

  “Diskutuam edhe për angazhimet e drejtpërdrejta të Lajçakut qw do t’i ketë për dialogun me Serbinë. Dua të besoj qe do të kemi veprime konkrete dhe dobiprurëse për vendin tonë”, deklaroi
  Thaçi.

  Ai mes tjerash tha se përmes dialogut synohet që fillimisht të arrihet liberalizimin vizave për kosovarët si dhe njohja e Kosovës nga shteti serb.

  “Ja konfirmova pozicionin zyrtar, që ky proces duhet të fillojë me liberalizimin e vizave dhe duhet të përfundojë me njohjen e Kosovës nga shteti i Serbisë. Ne do të punojmë ngushtë edhe me ShBA-të që të lëvizim bashkë për një marrëveshje finale”, ka theksuar Thaçi.

  Pas takimit me Thaçin, Lajçak sot pritet të zhvillojë takim edhe me kryeparlamentaren Vjosa Osmanin si dhe me kryeministrin Avdullah Hotin.

  I emëruari i Shtëpisë së Bardhë për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Richard Grenell ka njoftuar se më 27 qershor të këtij viti do të rinisë dialogu ndërmjet dy qeverive. /FrontOnline/

  https://www.facebook.com/FrontOnlineMedia/videos/1996337233832125/?notif_id=1592209597374282&notif_t=live_video_explicit

  FITO 10.000 EURO ME PAKO PREMIUM PLUS!
  Nga Rubrika
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Emisari i Kryeministrit të Britanisë së Madhe për Ballkanin Perëndimor, Stuart Peach, pas përfundimit të vizitës në Kosovë është lajmëruar me një...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka njoftuar se tashmë ka nisur investimi në Klinikën e Kardiokirurgjisë dhe vlera e investimit në infrastrukturë...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Zyrtari i LDK-së, Berat Rukiqi, ka reaguar pas deklaratës së ministrit Liburn Aliu i cili në një intervistë për T7 ka thënë...
  Të tjera
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova 2, Adri dhe Shqipja kanë komentuar banorët tek “Wall of Fame”. Për secilin banorë ata kishin...
  Sport01 Dhjetor 2023
  Ardhja e futbollistit argjentinas, Lionel Messi në Inter Miami solli një revolucion në futbollin amerikan dhe ai pati një ndikim veçanërisht pozitiv...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Bother VIP Kosova, Buci, Besi, Santiana dhe Alba siç po shihet kanë formuar një grup, ku edhe po luajnë...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, kanë biseduar për Lumbardhin, i cili i ka thënë Bucit se e ka idoll. Disa nga...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Afërsia e Santianës dhe Yllit ka trazuar publikun, duke ngritur shumë pikëpyetje. Shoqëri apo diçka më shumë? A do të ketë përballje...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Emisari i Kryeministrit të Britanisë së Madhe për Ballkanin Perëndimor, Stuart Peach, pas përfundimit të vizitës në Kosovë është lajmëruar me një...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.