×
 • Auto
 • Auto

  Tesla Superchargers funksionojnë me energji elektrike të prodhuar nga gjeneratorët me naftë

  FrontOnline
  08 Shtator 2023

  Veturat elektrike janë tema kryesore e industrisë, por është interesant fakti se nuk flitet edhe aq rreth elektricitetit të përdorur për t’i karikuar ato.

  E vendosur në një fermë mes San Franciskos dhe Los Anxhelosit, Harris Ranch Supercharger ofron përvoja solide të ngrënies dhe shumë vende për të karikuar veturat elektrike, të cilat udhëtojnë gjashtë orë midis dy qyteteve.

  Harris Ranch nga Tesla reklamohet si stacioni më i madh në botë për karikimin e veturave, me 98 karikues, por reporteri në fjalë zbuloi se Superchargers shpesh mbushen me gjeneratorë me naftë.

  Rasti u zbulua nga SF Gate. I vendosur përtej rrugës nga Harris Ranch Supercharger, prapa stacionit Shell, është një gjenerator me naftë që ndihmon në fuqizimin e karikuesve. Ky lajm u raportua për herë të parë nga reporteri investigativ Edward Niedermayer.

  Fakti që një gjenerator i vogël me naftë ndihmoi në fuqizimin e karikuesve, vuri në lëvizje një sërë ngjarjesh që, sipas Niedermayer, hodhën poshtë mitin e Elon Musk.

  “Sapo të ndaloni ta pranoni Musk fjalën e tij, imazhi i tij heroik popullor zhduket dhe një realitet shumë më i errët fillon të shfaqet”, shkruan gazetari./FrontOnline/

  Për Stresin, Xhuli është spiune (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Auto23 Shtator 2023
  Tre nga markat më të mëdha nga Gjermania, Shtetet e Bashkuara dhe Japonia i kanë bashkuar forcat për të formuar një kompani...
  Auto22 Shtator 2023
  Shumica e veturave elektrike të prodhuara në Azi ka të ngjarë të përjashtohen nga një skemë franceze e subvencionimit për blerjen e...
  Auto21 Shtator 2023
  Audi ka hapur Qendrën e re të Sigurisë së Automjeteve në parkun e tij teknologjik në Ingolstadt të Gjermanisë. Objekti do të...
  Të tjera
  Vip26 Shtator 2023
  Klea Huta ka përjetuar diçka të çuditshme dje. Moderatorja tha se një gjë e tillë nuk i kishte ndodhur kurrë më parë....
  Lajme26 Shtator 2023
  Dëshmitari i 27-të në rastin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit në Dhomat e Specializuara të Kosovës e...
  Kronika26 Shtator 2023
  Një person në fshatin Korishë të Prizrenit ka raportuar në polici se persona të panjohur me përdorim force kanë depërtuar në objekt,...
  Lajme26 Shtator 2023
  Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, ka pritur në takim lamtumirës ambasadorin zviceran në Kosovë, Thomas Kolly. “Kryetari Konjufca i shprehu mirënjohje Ambasadorit...
  Lajme26 Shtator 2023
  Ngjarjet e fundit në Kosovë, ku mbetën të vrarë disa persona, shkaktuan ankth dhe shumë pyetje që mbeten ende pa përgjigje. Njëra...
  Lajme26 Shtator 2023
  Motra e njërit prej të arrestuarve nga Policia e Kosovës gjatë aksionit në Banjskë të Zveçanit sot ka qëndruar para pallatit të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.