×
 • Auto
 • Auto

  Tesla prezantoi veturën e ridizajnuar të Modelit 3

  FrontOnline
  02 Shtator 2023

  Modeli 3 sjell me vete një trup edhe më aerodinamik dhe një brendshme të përmirësuar, dhe bateritë tani sigurojnë një udhëtim deri në 629 kilometra në skenarin më të mirë.

  Gjashtë vjet pas premierës së bestsellerit të Teslas, i cili deri më tani ka gjetur rrugën për më shumë se dy milionë klientë në mbarë botën, kompania amerikane e veturave prezantoi një botim të rifreskuar të “treshit” popullor, e cila në fazën e zhvillimit fshihej pas emrit Project.

  Me ndryshime të mira në trup, silueta e të cilit mbeti e njëjtë, Modeli 3 mund të mburret me një rezultat edhe më të mirë përsa i përket aerodinamikës, gjë që në fund të fundit ndihmon në kursimin e energjisë.

  Ndër detajet e reja bien në sy janë kutitë e ndryshme të dritave LED të përparme dhe të pasme, shenjat e reja dhe dizenjot e reja prej alumini 18 dhe 19 inç pas të cilave fshihet pezullimi i përmirësuar dhe gama e ngjyrave të trupit është zgjeruar me dy opsione shtesë (Ultra Red dhe Stealth Grey).

  Brendësia e gjerë, në të cilën alumini është i pranishëm mes materialeve të veshjes, sjell me vete ndriçimin e ri të ambientit, një ekran qendror të dallueshëm 15,4 inç me skaje më të vogla dhe izolim dukshëm më të mirë të zërit. Levat e mëparshme në kolonën e drejtimit për kontrollin e treguesve të drejtimit dhe fshirësit janë zëvendësuar nga çelësat në timon, dhe pasagjerët në ulëset e pasme mund të kontrollojnë multimedian dhe klimatizimin përmes një ekrani të ri 8 inç. Versioni më i shtrenjtë Long Range vjen me një sistem audio me 17 altoparlantë.

  Pak më i gjatë dhe më i ulët se paraardhësi i tij, modeli bazë 3 me lëvizje me rrota të pasme (RWD) i montuar në rrota “Photon” 18 inç mund të udhëtojë deri në 513 kilometra (WLTP) me një karikim të vetëm baterie, dhe në versionin me rreze të gjatë me dy motorë elektrikë dhe me lëvizje përmes të dy akseve deri në 629 kilometra, që është dhjetë për qind më mirë në krahasim me versionet e mëparshme.

  Në rrotat opsionale 19-inç “Nova”, diapazoni zvogëlohet me 41 kilometra në rastin e parë dhe me 49 kilometra në të dytën.

  Modeli 3 i përmirësuar tërësisht duhet të jetë i disponueshëm për klientët në Evropë në fund të tetorit./FrontOnline/

  KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Auto05 Dhjetor 2023
  Tesla lansoi të enjten kamionçinën e shumëpritur Cybertruck, që ishte paralajmëruar vite më parë. Në eventin e lansimit janë kryer dërgesat e...
  Auto05 Dhjetor 2023
  Akulli në xhamin e përparmë të makinës mund të ngadalësojë ndjeshëm udhëtimin tuaj. Ne kemi disa mënyra për ta hequr atë lehtësisht....
  Auto02 Dhjetor 2023
  E nxitur nga një valë modelesh të reja të përballueshme, pjesa e tregut të automjeteve elektrike në Bashkimin Evropian do të rritet...
  Të tjera
  Vip05 Dhjetor 2023
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Monika Salihu, ishte e ftuar në emisionin e pasdites në Klan Kosova, “Ora e Pasdites”. Gjatë intervistës, ajo...
  Ekonomi05 Dhjetor 2023
  Minatorët e Trepçës edhe pas grevës dhjetë ditëshe, po ankohen se marrëveshja që i dha fund grevës, nuk po zbatohet. Përveç shpalljes...
  Sport05 Dhjetor 2023
  Milan janë duke punuar për rikthimin e mbrojtësit Matteo Gabbia nga huazimi në afatin kalimtar të janarit. Gabbia ishte transferuar tek Villarreali...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Ish zëvendës-ndihmës Sekretari amerikan i Mbrojtjes për Evropën dhe Politikën ndaj NATO-s, Jim Townsend, vlerëson se një nga zhgënjimet më të mëdha...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova Edona dhe Adri kanë debatuar. Ajo është revoltuar shumë me Adrin. Në një moment i ka...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Bashkimi Evropian (BE) i ka kërkuar Bosnjë e Hercegovinës të bëjë më shumë reforma në mënyrë që të mundë t’i fillojë bisedimet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.