×
 • Auto
 • Auto

  Tesla do të prodhojë një makinë në vlerë prej 25,000 eurosh në Gjermani

  FrontOnline
  07 Nëntor 2023

  Tesla planifikon të prodhojë një makinë 25,000 euro (26,838 dollarë) në fabrikën e saj pranë Berlinit, tha të hënën një burim me njohuri për këtë çështje, në një zhvillim të shumëpritur për prodhuesin e automjeteve elektrike.

  Por burimi, i cili nuk pranoi të emërohej, nuk tha se kur do të fillonte prodhimi, shkruan Reuters, transmeton FrontOnline.

  Siç vë në pah Reuters, çmimi i lartë i makinave elektrike – i shoqëruar nga normat e larta të interesit – është një nga disa faktorë që pengojnë përdorimin e teknologjisë në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara, tregojnë anketat e konsumatorëve.

  Çmimi mesatar i shitjes me pakicë të një EV në Evropë në gjysmën e parë të 2023 ishte mbi 65,000 euro, sipas firmës kërkimore të makinave JATO Dynamics.

  Musk kishte planifikuar prej kohësh të bënte një makinë elektrike më të përballueshme, por tha në vitin 2022 se nuk e kishte zotëruar ende teknologjinë dhe e kishte lënë planin.

  Megjithatë, burimet i thanë Reuters në shtator se prodhuesi i makinave po i afrohej një inovacioni që do ta lejonte atë të bënte diçka të tillë, një përparim që do të përshpejtonte prodhimin dhe do të ulte kostot./FrontOnline/

   

  EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 
  Nga Rubrika
  Auto02 Dhjetor 2023
  E nxitur nga një valë modelesh të reja të përballueshme, pjesa e tregut të automjeteve elektrike në Bashkimin Evropian do të rritet...
  Auto01 Dhjetor 2023
  Tesla zbuloi të enjten çmimet për veturën elektrik Cybertruck, duke filluar nga 60,990 dollarë për variantin me kosto më të ulët, mbi...
  Auto30 Nëntor 2023
  Kreu i Stellantis, Carlos Tavares, thotë se koncerni i madh është gati të rregullojë strategjinë e tij elektrike bazuar në rezultatet e...
  Të tjera
  Vip03 Dhjetor 2023
  Buci dhe Santiana kanë biseduar, janë përplasur dhe përsëri kanë qeshur e janë thumbuar me njëri-tjetrin. Por mbrëmë Buci ka paralajmëruar Santianën...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Blero dhe Edona kanë rikthyer raportet e mira mes tyre. Përndryshe ata diskutuan edhe për lojën...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Komediani i shtëpisë së Big Brother VIP Kosova, Gani Gërmia ka treguar se ka një plan gjigant. Këtë e shpalosi me Besin...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Santiana është tashmë e njohur për temperamentin e saj. Ajo i tha Ganiut me gjuhë të...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e cila po qëndron në Dubai, ku po mbahet COP28, konferenca kryesore globale për ndryshime klimatike, ka...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Para ambasadës së Kosovë në Tiranë është zhvilluar një marshim kundër femicidit, nisur nga rasti i rëndë i vrasjes së Liridona Ademajt...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.