Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Tensionet mes Pekinit dhe Uashingonit në qendër të samitit të Asean

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Përshkallëzimi i tensioneve mes Uashingtonit dhe Pekinit në detin e Kinës Jugore është në qendër të diskutimeve që janë hapur sot gjatë një samitit rajonal në Azinë Juglindore, ku dy fuqitë e mëdha do të marrin pjesë.

  Takimi i ministrave të Punëve të Jashtme të Shoqatës së Kombeve të Azisë Juglindore (Asean), mikëpritësi i të cilit është Hanoi, do të mbahet me videokonferencë deri më 12 shtator.

  Sekretari amerikan, Mike Pompeo dhe ministri kinez i Punëve të Jashtme, Wang Yi do të marrin pjesë në debate, raporton ATSh.

  Që prej disa muajsh, Uashingtoni dhe Pekini kanë rritur manovrat ushtarake në detin e Kinës Jugore, rrugë kyçe e tregtisë detare globale, ndër më të pasurat me burime dhe biodiversitetin nënujor.

  Pothuajse e gjithë zona pretendohet nga gjigandi kinez, gjë që kundërshtohet nga disa vende fqinje si Filipinet, Malajzia, Brunei, Indonezia, Singapori dhe Vietnami të cilët dëshirojnë të kontrollojnë pjesë të saj.

  Në fund të gushtit, SHBA-ja njoftoi sanksione kundër kompanive kineze dhe zyrtarëve të akuzuar për kontribut në “militarizimin” e këtij deti.

  Marrëdhëniet midis Pekinit dhe Uashingtonit kanë hyrë në një epokë akulli, veçanërisht që nga fillimi i pandemisë COVID-19, të cilën presidenti i SHBA-së Donald Trump ia atribuon përgjegjësinë për mungesën e transparencës së autoriteteve kineze.

  Banorja e 13-të e BBVK rrëfen ngjarjen e frikshme që i ka ndodhur
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Të paktën nëntë persona tani janë konfirmuar të vdekur si rezultat i një sulmi me dron rus në rajonin e Kievit të...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Të paktën pesë emigrantë afrikanë kanë vdekur dhe 28 të tjerë janë zhdukur pasi një varkë u mbyt pranë Tunizisë. Ata po...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Të paktën tetë persona u vranë në një sulm me dron rus në rajonin e Kievit, tha shërbimi shtetëror i emergjencave të...
  Të tjera
  Lajme23 Mars 2023
  Shqipëria është goditur nga disa tërmete në orët e para të së enjtes. Tërmeti i parë u regjistrua rreth orës 2:09 me...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, në urimin e tij për besimtarët myslimanë, ka shfaqur shpresën që muaji i Ramazanit të...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, do të raportojë në Kuvendin e Kosovës rreth takimit të Ohrit, në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi. Seanca...
  Lajme22 Mars 2023
  Deputeti i Vetëvendosjes, Dimal Basha ka reaguar nëpërmjet rrjeteve sociale pas një debati që nisi si rezultat i një interviste të kryeministrit,...
  Lajme22 Mars 2023
  Koordinatori i Departamentit për Drejtësi në Kabinetin për Qeverisje të Mirë të PDK-së, Përparim Gruda, ka thënë se Qeveria Kurti është qeveria...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Të paktën tetë persona u vranë në një sulm me dron rus në rajonin e Kievit, tha shërbimi shtetëror i emergjencave të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.