×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Tensionet Azerbejxhan-Armeni, nisin operacionet kundër terrorizmit, të paktën 6 të vrarë

  FrontOnline
  19 Shtator 2023

  Azerbajxhani ka nisur “operacionet lokale kundër terrorizmit” në rajonin e Nagorno-Karabakut, shumica e banorëve të të cilit janë armenë, njoftoi ministria e mbrojtjes e vendit, në atë që tha se ishte një përpjekje për të rivendosur rendin kushtetues në enklavë.

  “Në kuadër të këtyre masave, me ndihmën e armëve me precizion të lartë, u neutralizuan pozicionet e forcave të armatosura të Armenisë, si dhe instalimet ushtarake në vijën e frontit dhe territorin e enklavës,” tha Ministria e Mbrojtjes të Azerbajxhanit.

  Ministria theksoi se synon të “çarmatosë forcat e armatosura të Armenisë, të sigurojë tërheqjen e tyre nga territoret tona dhe të neutralizojë infrastrukturën e tyre ushtarake”.

  Në të njëjtën kohë, vuri në dukje se po godet kundër objektivave legjitime ushtarake dhe jo kundër civilëve apo infrastrukturës civile si pjesë e përpjekjes së tij për të “rivendosur rendin kushtetues të Republikës së Azerbajxhanit”.

  Baku sqaroi se ka informuar forcën paqeruajtëse ruse në rajon, e cila po kontrollon nëse respektohet armëpushimi i vitit 2020, si dhe Turqinë.

  Armenia, nga ana e saj, thekson se nuk ka personel ushtarak në Nagorno-Karabakh dhe se prioritetet e saj mbeten humanitare.

  Më herët, Baku kishte njoftuar se katër policë azerbajxhanë dhe dy civilë ishin vrarë nga një shpërthim në Nagorno-Karabakh dhe kishte akuzuar separatistët e enklavës si përgjegjës për këto veprime “terroriste”./FrontOnline/

  KEDS njofton për ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut po teston dronët nënujorë dhe inteligjencën artificiale për përdorim të mundshëm gjatë operacioneve detare, sipas...
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Një autobus shkolle është përmbysur në Jeruzalem, si pasojë e të cilit janë plagosur dhjetëra nxënës. 33 fëmijë të moshës 8-12 vjeç...
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një shkollë në Spanjë, ku një 14 vjeçar ka goditur me thikë 3 mësues dhe...
  Të tjera
  Lajme28 Shtator 2023
  Shefja e Grupit Parlamentar të LVV-së, Mimoza Kusari-Lila ka thënë sot se sulmi i të dielës në Banjskë të Zveçanit është një...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, sot, në seancën e Kuvendit, ka thënë se të dielën, Republika e Kosovës u...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kuvendi i Kosovës ka mbajtur një minutë heshtje për nder të rreshterit të vrarë në veri, Afrim Bunjaku, raporton Ekonomia Online.  
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Një autobus shkolle është përmbysur në Jeruzalem, si pasojë e të cilit janë plagosur dhjetëra nxënës. 33 fëmijë të moshës 8-12 vjeç...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kompania Rajonale e Ujësjellësit Prishtina ka njoftuar se kanë shkyçur nga shërbimet e ujit, konsumatorë me borxhe të mëdha ndaj kompanisë. Nga...
  Vip28 Shtator 2023
  Pasi përfundoi një turne botëror dhe filmin “Barbie”, besoni apo jo, Dua Lipa aktualisht ka zgjedhur të bëjë disa pushime. Por në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.