Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Tensione në Berlin, policia përleshet me protestuesit

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Policia gjermane ka përdorur kamion me ujë për t’i shpërndarë mijëra protestues që u mblodhën të mërkurën në qendër të kryeqytetit Berlin. Ata po i kundërshtojnë planet e kancelares Angela Merkel për t’i dhënë kompetenca qeverisë që të vendosë masa kufizuese kundër përhapjes së koronavirusit.

  Protestuesit afër objektit të famshëm të Portës së Brandenburgut e sulmuan policinë me shishe dhe ndezën bomba tymi, thanë dëshmitarët. Policia arrestoi disa protestues dhe përdori kamion me ujë, duke u bërë thirrje me altoparlant pjesëmarrësve të protestës që të shpërndahen.

  Mediet gjermane raportuan se në mesin e protestuesve kishte radikalë të së djathtës ekstreme. Fillimisht, protesta ishte paqësore dhe protestuesit bënin zhurmë duke goditur enë të ndryshme, shkruan Reuters.

  Në protestë, protestuesit nuk kishin vendosur maska dhe nuk e respektonin distancën sociale. Shumë policë e bllokuan marshimin e protestuesve që të mos i afrohen shumë ndërtesës së kuvendit.

  Policët gjermanë duke arrestuar një protestues (Foto: Reuters)
  Pritet që më vonë gjatë ditës, dy dhomat e kuvendit t’i miratjnë ligjet me të cilat qeveria lejohet të vendosë masa kufizuese rreth kontakteve sociale, rregullave për vendosjen e maskave, pirjes së alkoolit në vende publike, mbylljes së dyqaneve dhe ndërprerjes së ngjarjeve sportive.

  Ndonëse shumica e gjermanëve e pranojnë këtë version të izolimit të lehtë për ta luftuar valën e dytë të pandemisë së koronavirusit, kritikët thonë se ligji i jep tepër kompetenca qeverisë dhe i rrezikon të drejtat civile të qytetarëve pa miratimin e kuvendit.

  EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Së paku pesë automjete dhe disa dhjetëra forca speciale, me automatikë dhe parzmore, ndodhen para qendrës tregtare “Skopljanka” në lagjen “Aerodrom Skoplje”,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Ukraina nuk do t'i falë kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Bucha, tha Volodymyr Zelensky gjatë përkujtimit të përvjetorit të rimarrjes...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Kryeministri hungarez Viktor Orbán tha sot se liderët evropianë janë afër fillimit të shqyrtimit të mundësisë së "anëtarëve të Bashkimit Evropian të...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Ministria e Drejtësisë në krye me ministren, Albulena Haxhiu ka rënditur sukseset e saj përgjatë dy viteve. Përmes një videoje të publikuar...
  Vip31 Mars 2023
  Këtë vit ka qenë pothuajse e pamundur mospërfshirja e personazheve të njohura në historitë e krijuara brenda Big Brother Vip. Politikanë, gazetarë,...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Aljbin Kurti ka mbështetur Milo Gjukanoviqin para raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale në Mal të Zi. Kurti ka...
  Lajme31 Mars 2023
  Kuvendi i Kosovës do të bashkëpunojë me Ambasadën Zvicerane në Kosovë, e cila me anë të një projekti do t’i ndihmojë deputetët...
  Lajme31 Mars 2023
  Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka thënë se është i gatshëm për t’u përballur me çdo lloj skenari gjatë zgjedhjeve lokale...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Ukraina nuk do t'i falë kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Bucha, tha Volodymyr Zelensky gjatë përkujtimit të përvjetorit të rimarrjes...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.