Bota/Rajoni

Tensione mes Indisë dhe Kinës në kufi, forcat kineze vrasin tre ushtarë indianë

Tensione mes Indisë dhe Kinës në kufi, forcat kineze vrasin tre ushtarë indianë
10:14 | 16 Qershor 2020

Tre ushtarë indianë janë vrarë gjatë luftimeve me forcat kineze në Ladakh të rajonit të kontestuar te Kashmirit. Kjo ngjarje erdhi në kohën e tensionimit të marrëdhënieve mes dy vendeve.

Ushtria indiane njoftoi përmes një deklarate se zyrtarë të lartë të ushtrive të të dyja vendeve janë duke e zhvilluar një takim për uljen e tensioneve, por nuk dha hollësi të tjera, shkruan “BBC”.

Vrasja e këtyre ushtarëve besohet të jetë rasti i parë në dekadat e fundit gjatë përleshjeve të armatosura mes dy fuqive të mëdha aziatike.

Prince Espresso miku më i mirë i yjeve të Sunny Hill Festival

Të tjera