×
 • Sport
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Tenistja ukrainase refuzon ti jap dorën kundërshtares ruse: Po mbaj qëndrim për vendin tim

  FrontOnline
  03 Qershor 2023

  Tenistja ukrainase Elina Svitolina refuzoi të shtrëngonte duart me kundërshtaren e saj ruse pasi fitoi, Anna Blinkova një ndeshje ditën e djeshme, duke thënë se ajo e bëri këtë nga respekti për burrat dhe gratë që mbrojnë Ukrainën nga pushtimi i Moskës.

  “Po mbaj qëndrim për vendin tim. Unë po bëj gjithçka që është e mundur në një mënyrë për të mbështetur, për të dhënë një frymë të mirë për burrat dhe gratë që janë tani në vijën e parë, duke luftuar për tokën tonë dhe për vendin tonë. Pra, a mund ta imagjinoni djalin apo vajzën që është tani në vijën e parë të frontit, duke më parë mua, dhe unë po bëj sikur asgjë nuk po ndodh?”, u shpreh Svitolina, pas fitores së saj ndaj ruses Anna Blinkova në raundin e tretë të turneut prestigjioz, French Open.

  Më tej në fjalën e saj, tenistja ukrainase tha se do të vazhdojë të përbuzë çdo kundërshtar nga Rusia apo Bjellorusia, me këta të fundit që janë aleati më i ngushtë i Moskës.

  “Ajo që qeveria ruse dhe ushtarët rusë po bëjnë në tokën tonë është me të vërtetë e tmerrshme. Ajo prek shumë fusha të ndryshme. Prek sportin. Prek aktrimin. Prek të gjitha fushat. Pra, ne jemi të gjithë ukrainas të bashkuar dhe ky është qëndrimi ynë”,- u shpreh Svitolina./FrontOnline/

  Comodita me dyshekët e saj në Panairin MOW, fiton klientë të rinj në Gjermani
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy njoftoi në fjalimin e tij të përnatshëm, të enjten, se Ukraina është anëtare e bordit të guvernatorëve...
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg është shprehur i bindur se Polonia dhe Sllovakia do të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën.. Polonia...
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Shefi i shtabit të presidentit ukrainas, Andriy Yermak, tha se disa specialistë do të mbërrijnë në Ukrainë për të hartuar planet për...
  Të tjera
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg është shprehur i bindur se Polonia dhe Sllovakia do të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën.. Polonia...
  Lajme29 Shtator 2023
  Sot Policia e Kosovës ka bastisur vilën e Milan Radojçiqit në Liqenin e Ujmanit. Ministri  i Punëve të Brendshme, tha se edhe nga...
  Lajme29 Shtator 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë bërë thirrje Serbisë të tërheqë forcat nga...
  Lajme29 Shtator 2023
  Ish-kreu i Prishtinës, Shpend Ahmeti, i cili në vazhdimësi komenton zhvillimet politikë në vend dhe rajon, ka thënë se duke parë kërkesën...
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Shefi i shtabit të presidentit ukrainas, Andriy Yermak, tha se disa specialistë do të mbërrijnë në Ukrainë për të hartuar planet për...
  Lajme29 Shtator 2023
  Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, priti në takim veteranët e luftës së Kroacisë dhe të UÇK-së, në krye me Gjeneralin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.