Gjuha:
×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Telekomi: Nuk e njohim borxhin ndaj Dardafonit, jemi duke përgatitur kundër padi në arbitrazh

  FrontOnline
  3 vite më parë

  U. d. Kryeshefja ekzekutive e e Telekomit, Burbuqe Hana ka thënë se janë duke përgatitur një kundër padi në arbitrazh ndaj Dardafon-it për bllokimin e llogarive bankare qw nuk është pritë kaq shpejt të nisë përmbarim.

  Këto komente Hana i ka bërë gjatë raportimit në komisionin për Ekonomi në Kuvend.

  Ajo tha se më anë të kësaj kundër-padie që është angazhuar nja kompani nga Parisi ta bëjë këtë, dhe pretendojmë mbi 100 milionë euro.

  Sipas saj, asnjë qeveri nuk ka bërë asgjë për ta mbështetur kompaninë për të ngritur kundër padi pasi ka materiale të bollshme në favor të Telekomit.

  “Jemi të habitur me shpejtësinë që ka ndodhur nga përmbarimi. Është përgjegjësi e madhe që ka rënë mbi menaxhmentin dhe bordin. Pra, jemi afër falimentimit. Kemi një kundër padi, që aktualisht është duke u punuar. Kontestojmë këtë borxh pasi nuk është real nga Dardafon… Asnjë qeveri nuk ka bërë asgjë për shpëtimin e Telekomi”, tha ajo.

  Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit Blerim Kuqi po ashtu tha se sot kanë pasur një takim ndërmjet Qeverisë, Telekomit dhe Dardafon për të arritur një marrëveshje pa kushte, që të zhbllokohen llogaritë bankar deri më 1 tetor.

  Për këtë, deputetja Kusari Lila ka kërkuar të zhblloken llogaritë bankare, por jo me marrëveshje dhe me kushtëzime nga ana e Dardafon.

  Edhe Pal Lekaj deputet tha se Dardafon nuk do të ketë mëshirë ndaj Telekokit, pasi ka firuar të drejtën në institucionet e drejtësisë.

  Telekomi kompaninë mbrojtëse ndërkombëtare nga Parsi do ta paguaj

  285 mijë euro për këtë kundër padi.

  Para deputetëve U.d. kryeshefja ekzekutive në Telekom ka thënë se kosotoja e pagave në Telekom është 2 milionë euro në muaj për 2 mijë e 320 punëtorë sa janë aktualisht.

  Ndërsa, totali i borxhit duke llogaritë edhe atë të Dardafon-it janë 53 milionë euro si dhe ndaj ATK-së borxhet janë 4 milionë 400 mijë euro./kp/

  Black Friday –  Eja dhe ndaj emocionet e zbritjes ekstreme në Comodita Home
  Nga Rubrika
  Lajme23 Mars 2023
  Disa barnatore në Pejë shitën barna pa banderola, të cilat dyshohet se janë të kontrabanduara. Për këtë arsye, dje është bërë kontrollimi...
  Lajme23 Mars 2023
  Kosovarët mund ta paguajnë më shtrenjtë për 15 % rrymën që do të shpenzojnë nga 1 prilli e andej. Kaq është përqindja...
  Lajme23 Mars 2023
  Ish-kryenegociatorja kosovare, Edita Tahiri, ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, të mërkurën, i cili e pranoi publikisht që...
  Të tjera
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, i ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Shenjtë të Ramazanit. Kurti ftoi për bamirësi e solidaritet....
  Lajme23 Mars 2023
  Një përleshje mes disa nxënësve ka ndodhur gjatë ditës së djeshme në shkollën e mesme “Adem Gllavica” në Lipjan. Si pasojë e...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Të paktën pesë emigrantë afrikanë kanë vdekur dhe 28 të tjerë janë zhdukur pasi një varkë u mbyt pranë Tunizisë. Ata po...
  Lajme23 Mars 2023
  Komiteti i Parlamentit Evropian për Liritë Civile, Drejtësi dhe Çështjet e Brendshme do të votojë sot edhe një herë për liberalizimin e...
  Lajme23 Mars 2023
  As pas 11 muajve, Blerim Isufaj nuk ka marrë “aminin” që i duhet për t`u emëruar Kryeprokuror i ri i Shtetit. Çështja...
  Lajme23 Mars 2023
  Shqipëria është goditur nga disa tërmete në orët e para të së enjtes. Tërmeti i parë u regjistrua rreth orës 2:09 me...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.