Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Të rinjtë shqiptarë që punojnë IT, fitojnë mbi 100 mijë dollarë në vit

  FrontOnline
  29 Mars 2023

  Të rinjtë në Shqipëri, janë foksuar tek profesioniet që lidhen me teknologjinë.

  Ekspertët e IT-së, thonë se kjo fushë po dominohet nga grupmosha 27-40 vjeç, të cilët sa më shumë vite eksperiencë të kenë aq më shumë kanë mundësi të shtojnë të ardhurat në llogarinë e tyre.

  “Ka të rinj në Tiranë që kanë fituar në 4-5 vite në upwork edhe 1 milion dollarë. Ka shkuar deri në 150 dollarë ora e konsulencës”, tha eksperti i IT-së, Tomi Kallanxhi.

  Shuma marramendëse, por të gjitha varen nëse kompania që je e punësuar.

  Është shqiptare apo e huaj që operon në Shqipëri – shtetet si Amerika, Franca, Australia janë disa nga vendet me shumë të rinj shqiptare të punësuar.

  “Një developer me 2-5 vite eksperiencë mund të 30 mijë dollarë në vit edhe më shumë., mund të shkojë deri në 70 mijë. Për kompani të huaja mund të shkojë deri 120 mijë dollarë në vit të dytët në shtetin estonez për numrin e hapjeee të bizneve nga të huajt”, tha eksperti Kallanxhi.

  Jo vetëm në fushën e IT, por çdo punë që mund të ofrohet online pagesat janë njësoj si në çdo vend të botës.

  “Një developer në San Fransico paguhen nga 200-250 mijë dollarë në vit. prape është më lirë nëse do të rekrutohej një i ri në USA. Në Shqipëri ky individi mund të vlejë 120 mijë dollarë në vit”,- tha eksperti i IT, shtoi Kallanxhi.

  Të rinjtë e apasionuar për teknologjisë dhe IT, duket se janë të vetmit që nuk kanë në plan të largohen nga Shqipëria.

  Ata jetojnë këtu dhe marrin paga nga Amerika, Gjermania e shumë vende të tjera, ku tregu është më fitim prurës.

  https://youtu.be/qCenI9EpS2E 

  Banorja e 13-të e BBVK rrëfen ngjarjen e frikshme që i ka ndodhur
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Presidenti i Kirgistanit tha të shtunën se ish-republika e tij sovjetike ishte gati të  bashkëpunonte me BE-në. “Kirgistani është i gatshëm të...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, është betuar të shtunën për mandatin e ri presidencial në Ankara. Teksa e ka lexuar betimin, ai...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Një zjarr i madh ka shpërthyer mëngjesin e së shtunës në një termocentral, në Kahramanmaras, qyteti që u godit nga tërmeti shkatërrimtar...
  Të tjera
  Lajme03 Qershor 2023
  Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, e ka cilësuar si shumë të qartë deklaratën e Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep...
  Lajme03 Qershor 2023
  Bashkimi Evropian ka kërkuar të shtunën që Kosova t'i pezullojë menjëherë operacionet policore në afërsi të objekteve komunale në veri të Kosovës,...
  Vip03 Qershor 2023
  Kylie Jenner po kalon një kohë argëtuese në vilën luksoze të aktorit të njohur, Timothee Chalamet. Fotot e paparacëve tregojnë çiftin duke...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se vetëm pas zgjedhjeve të reja në veri të vendit mund të ketë kryetarë të...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Tre ushtarë izraelitë u vranë dhe disa të tjerë u plagosën nga një person i armatosur pranë kufirit me Egjiptin, sipas një...
  Lajme03 Qershor 2023
  Janë arrestuar dy person në Pejë, pasi dyshohet për vjedhje në një market. Në njoftimin e policisë bëhet e ditur se pas...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.