Bota/Rajoni

Të paktën dy të vdekur pas përplasjeve në një fshat në Mianmar

Të paktën dy të vdekur pas përplasjeve në një fshat në Mianmar
00:21 | 17 Qershor 2021

Një fshat në qendër të Mianmarit është djegur pas përplasjeve midis forcave të sigurisë dhe guerilëve lokalë, duke lënë të paktën dy persona të vdekur.

Banorët i thanë BBC se 200 nga 240 shtëpitë në Kin Ma u rrafshuan me tokë nga ushtria të martën.

Ata thanë që incidenti filloi pasi forcat u përplasën me një milici lokale që ishte kundër regjimit qeverisës.

Dan Chugg, ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Mianmar, ka dënuar sulmin.

“Raportet që junta ka djegur një fshat të tërë në Magway, duke vrarë banorë të moshuar, demonstrojnë edhe një herë se ushtria vazhdon të kryejë krime të tmerrshme dhe nuk ka kujdes për njerëzit e Mianmar”, tha Chugg.

“Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj

Të tjera