Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Të paktën 35 të vdekur pasi dyshemeja e një tempulli hindu shembet në Indi

  FrontOnline
  31 Mars 2023

  Të paktën 35 persona kanë vdekur pasi dyshemeja e një tempulli hindu u shemb në Indore të Indisë qendrore, me besimtarët duke rënë në një pus poshtë.

  Doli se dyshemeja që mbulonte pusin – një burim uji komunal – përbëhej vetëm nga pllaka të vendosura mbi një grilë metalike.

  Një numër i madh besimtarësh, kryesisht gra dhe fëmijë, ishin të pranishëm në tempull për festivalin hindu të Ram Navami. Policia tha se dyshemeja e dobët u lëshua nën peshën e tyre. Pusi kishte thellësi prej 7.6 metra kur ata ranë.

  Pamjet televizive treguan punonjësit e urgjencës duke përdorur litarë dhe shkallë për të arritur të bllokuarit.

  Zyrtarët thonë se operacionet e shpëtimit po vazhdojnë, raporton Guardian, transmeton Klankosova.tv.

  Një tragjedi e ngjashme ndodhi nëntorin e kaluar në Gujarat, Indinë perëndimore, kur 135 njerëz – kryesisht gra dhe fëmijë – ranë për vdekje poshtë në lumin Morbi.

  Getinjo kërkon të largohet nga shtëpia e Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Albin Kurti është përgjegjës për gjithçka që ka ndodhur dje në Zveçan, ka theksuar i ashtuquajturi drejtor i Zyrës për Kosovë, Petar...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka takuar ambasadorët e vendeve të QUINT-it, në takim morën pjesë ambasadorët e  Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi të hënën se Spanja do të shkojë në zgjedhje të përgjithshme të parakohshme më 23 korrik. Ky...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Protestuesit serbë kanë nisur të mblidhen para objekteve komunale në veri të Kosovës edhe të martën. Ata në këtë formë po kundërshtojnë...
  Lajme30 Maj 2023
  Shërbimi publik gjerman ka transmetuar një artikull për grupin e Veljko Belivuk nën titullin “Huliganë, klane droge dhe presidenti i Serbisë”. Në...
  Lajme30 Maj 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, theksoi se BE-ja dënon fuqishëm “dhunën tronditëse në...
  Lajme30 Maj 2023
  Mediat serbe janë hedhur në sulm ndaj Aleksandër Vuçiç. Në veri të Kosovës tensionet janë rritur ndjeshëm dhe frika e konfliktit të...
  Lajme30 Maj 2023
  Kongresisti amerikan, Ritchie Torres ka reaguar sot rreth zhvillimeve të fundit në veri dhe lëndimit të 25 pjesëtarëve të KFOR-it në Zveçan...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryetari i komunës së Zveçanit, Ilir Peci, ka bërë të ditur se ai sot s’ka dalur në zyrën qendrore të kësaj komune....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.