×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Tavila: Nuk është e saktë deklarata se Maqedonia e Veriut ka shkallë më të lartë të vdekshmërisë

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Shefja e Zyrës së Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në Shkup Xhihan Tavila, ka deklaruar se Maqedonia e Veriut është në mesin e vendeve që janë transparente sa i përket numrave dhe statistikave për COVID-19.

  Ajo tha se nuk është e saktë deklarata se Maqedonia e Veriut ka shkallë më të lartë të vdekshmërisë në rajon, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  “E di se Maqedonia e Veriut është në mesin e vendeve që janë më transparente në shpërndarjen e numrave dhe statistikave. Kjo kontribuon në regjistrimin dhe paraqitjen e çdo rasti të vdekjes nga COVID-19. Unë e di se Maqedonia e Veriut bën teste pas vdekjeve. Them se duhet të jemi të kujdesshëm kur i krahasojmë vendet, pasi dallimet në mënyrën e mbledhjes së të dhënave mund të jenë të kufizuara”, tha Tavila.

  Ajo shtoi se çdo rast i mundshëm është regjistruar dhe se Maqedonia e Veriut i ndjek rregullat për regjistrimin e të gjitha rasteve.

  Banorja e 13-të e BBVK rrëfen ngjarjen e frikshme që i ka ndodhur
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.