[wp-story]

Auto

Tani edhe pa çati: Bentley Continental GT Speed ​​Convertible

Tani edhe pa çati: Bentley Continental GT Speed ​​Convertible
15:18 | 14 Prill 2021

Më pak se një muaj pasi Bentley prezantoi Coupe Continental GT në versionin e fundit Speed, tani po vjen një version i konvertueshëm me motorin e famshëm W12.

Adhuruesit e modelit Bentley Continental GT kanë diçka për t’iu gëzuar, pasi që marka prestigjioze britanike, pas versionit coupe, të prezantuar në fund të marsit, tani ka treguar versionin Convertible, domethënë pa çati, nga edicioni i fundit Speed. Kjo, mbi të gjitha, do të thotë njësia e famshme me motor 6,0-litra W12 me dy turbo që në versionin Speed ​​jep 660 kuaj fuqi dhe moment rrotullimi prej 900 Nm, fuqi kjo e cila bartet tek të katër rrotat përmes njëmarshi me 8-shpejtësi me pedale të dyfishtë.

Për shkak të masës pak më të lartë të kabrioletit krahasuar me coupe, për shkak të përforcimeve të nevojshme për të ruajtur ngurtësinë e dëshiruar të trupit, përshpejtimi nga 0 në 100 km/h, arrihet për 3.7 sekonda, ose një e dhjeta e gjysmë më e ngadaltë, ndërsa shpejtësia maksimale prej 335 km/h është identike. Ashtu si me Coupe, kabrioleti lëviz me të gjitha rrotat, ka diferenciale elektronike të pasme, teknologji aktive kundër rrotullimit (kundër animit të trupit në kthesa), si dhe pezullim ajri me amortizues aktivë, ndërsa frenat qeramike të karbonit janë opsionale.

Dallimi më i madh është sigurisht çatia e palosshme, e cila merr 19 sekonda për t’u palosur ose shpalosur, me shpejtësi deri në 50 km/orë. Ajo që Bentley thekson veçanërisht është se izolimi i zërit tani është aq i avancuar sa që është në nivelin e coupe të gjeneratës së mëparshme.

Shpejtësia Bentley Continental GT Convertible duhet të dalë në shitje së shpejti, por nuk është e sigurt që ajo do të arrijë ndonjëherë në Evropë, domethënë, ashtu si “kushëriri” i tij i Coupe, për shkak të motorit të famshëm W12, nuk i plotëson standardet aktuale të Euro 6 , dhe do të kërkojë blerës në Amerikë dhe Lindjen e Mesme./FrontOnline/

“Petrol Company” ul çmimet për 15 %. Ja sa kushton një litër naftë

Të tjera