×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Talat Xhaferi: Jam thellë i trishtuar nga lajmi i tmerrshëm për jetët njerëzore

  FrontOnline
  23 Nëntor 2021

  Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, është shprehur tejet i trishtuar për vdekjen e 46 personave në një aksident në Bullgari.

  Me anë të një postimi në profilin e tij në Facebook, Xhaferi u shpreh ngushëllime familjarëve të viktimave, ndërsa udhëtarëve që arritën të mbijetojnë ju uron shërim të shpejtë.

  Postimi i tij i plotë:

  Të dashur qytetarë të Republikës së Maqedonisë së Veriut,

  Jam thellë i trishtuar nga lajmi i tmerrshëm për jetët njerëzore pakthyeshëm të humbur të bashkëqytetarëve tanë në aksidentin e autobusit në Bullgari. Pikëllimi, hidhësia dhe pamundësia ndihet në çdo shikim, në çdo shpirt dhe mendje. Me mendimet, me lutjet dhe me gjithë qenien time jam me familjet e të vdekurve tragjikisht, edhe pse i vetëdijshëm se në këtë çast, nuk ka fjalë që mund të ngushëllojë dhimbjen, humbjen e tyre dhe zbrazëtirën e përjetshme që do të mbetet pas humbjes së anëtarëve të dashur të familjes. I vetëdijshëm për jetët e reja që ishin në vigjiljen e rinisë së tyre dhe kishin edhe shumë çka ti ofrojnë kësaj bote dhe të pranojnë prej saj po ashtu. Shpreh ngushëllime ndaj tyre në emrin tim personal dhe në emër të deputetëve në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, me shpresë dhe besim se kurrë edhe njëherë nuk do të jemi dëshmitarë të një akti të këtillë tragjik dhe nuk do e jetojmë një ditë të këtillë pikëllimi. Udhëtarëve që arritën të shpëtojnë nga kjo fatkeqësi, u uroj shërim të shpejtë të dhimbjes fizike dhe shpirtërore.

  Të ndjerët, le të prehen në paqe,

  Me respekt,

  Përfito nga zbritja e madhe në NimiTV me pakon DigiPrime!
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Policia ka arrestuar 40-vjeçarin në shtëpinë e të cilit u gjetën 4 persona të moshës nën 18 vjeç pa ndjenja dhe me...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti i zgjedhur i Iranit, Masoud Pezeshkian, tha se dëshiron të përmirësojë raportet me shtetet evropiane, edhe pse ai i akuzoi këto...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Zjarret janë ende aktive në malin Serta në Negotinë si dhe në Shtip në malin Ograzhden pranë kufirit bullgar. Ndërhyrjet si nga...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, ka bërë të ditur se rruga nga rrethi i vogël i Arbërisë e deri te rrethi i...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka publikuar listën e plotë të zyrtarëve që i ka takuar gjatë vizitës së saj në Washington...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sipas World Population Review, disa vende luftojnë më shumë me divorcin se të tjerët. Këto janë të dhënat për vitin 2022 dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara mirëpritën samitin me rastin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s në kohë të trazuara politike. Ndërkohë që sulmet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Është përfshirë nga zjarri një trafo e rrymës në fshatin Sopijë në Suharekë. “Rreth orës 16:45 në fshatin Sopijë përfshihet nga zjarri...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kanë filluar pritjet e mërgimtarëve nëpër pikat kufitare për hyrë në Kosovë. Në pikëkalimin kufitar te Dheu i Bardhë, sipas Qendrës Kombëtare...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.