×
 • Lajme
 • Lajme

  Tahiri-Kurtit: Se ke aftësinë dhe mundësinë me i dëmtu relacionet me ShBA-në

  FrontOnline
  18 Nëntor 2021

  Kryeministri i Kosovës. Albin Kurti ka thënë sot në seancën e Kuvendit të Kosovës se granti nga MCC-ja nuk është humbur dhe nuk ka qenë në rrezik që të humbet asnjëherë.

  “Qeveria e Kosovës nuk i ka vënë kushte MCC e as MCC si ka vënë kushte Qeverisë, pra ka qenë raport partneriteti pa kushtëzime dhe partneriteti vazhdon. Qeveria e Kosovës e ka vlerësuar projektin. Keni të drejtë të gjithë ju që kërkoni burimin e diversifikimeve dhe kjo është e mirë”, ka thënë Kurti, raporton FrontOnline.

  Ai ka lutur deputetët e opozitës që të kenë besim në aleancën me SHBA-të

  “Ju lus të gjithëve që të keni më shumë besim në aleancën me SHBA-të, sepse ky besim i juaji i ndihmon të gjithëve, tashmë vetëm sa është forcuar me qasjen tonë parimore dhe planet tona afatmesme dhe afatgjata”, ka thënë Kurti, në seancën e Kuvendit.

  E , për këtë i ka reaguar shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Abeard Tahiri duke i thënë se Kurti nuk e ka mundësinë dhe aftësinë me i dëmtu raportet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

  “Nuk e  ke as mundësinë e  as aftësinë me i dëmtu raportet me Amerikën kësaj si frikohet askush, me i vonu projektet e tyre e ke mundësinë sepse e udhëheq Qeverinë”, ka thënë ai./FrontOnline

   

  “Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj
  Nga Rubrika
  Lajme13 Korrik 2024
  Ragmi Mustafi nga Partia për Veprim Demokratik, njëherësh këshilltar i zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi, ka folur për Front Online lidhur me zgjedhjet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu, ka thënë se arratisjet nga burgjet ka pasur edhe në të kaluarën dhe se mund të ketë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Korrektues i Kosovës (ShKK), Ismail Dibrani, ka thënë se dy të arratisurit nga burgu, Faton Hajrizi dhe...
  Të tjera
  Kronika13 Korrik 2024
  Dy persona janë zhdukur në Prizren ditën e premte. Policia njofton se bëhet fjalë për vëlla dhe motër, të cilët janë larguar...
  Lajme13 Korrik 2024
  Ministria e Infrastrukturës, Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor ka bërë të ditur se ka marrë masa idhur me qarkullimin e automjeteve në vend...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Një depo nafte është përshirë nga zjarri në rajonin juglindor rus të Rostovit, pas një sulmi ukrainas me dronë mëngjesin e 13...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryetari aktual i Bujanocit, Nagip Arifi edhe pas mbajtës së zgjedhjeve të 3 qershorit, thotë se nuk janë mundësitë që shqiptarëve t’iu...
  Kronika13 Korrik 2024
  Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur dje në fshatin Popolan të Suharekës. I dyshuari është dërguar në mbajtje, ndërsa viktima në...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, vizitoi për ngushëllime sot familjen Dehari në fshatin Sllupçan të Kumanovës. I shoqëruar nga ministra...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.