×
 • Lajme
 • Lajme

  Tahiri: Deklaratat politike nga Haga na japin emocione, por nuk kanë peshë në gjykatë

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Besnik Tahiri thotë se aktakuzat e Speciales nuk lidhen me rrëzimin e mundshëm të qeverisë.

  “Për ne nuk ishin këto befasi. Specialen e ka votuar Kuvendi i Kosovës. Ne si AAK në atë kohë ishim kundër, por në këtë kohë më është e vështirë të kthehet mbrapa procesi”, deklaroi ai në “Debat Plus”.

  Tahiri thotë se Kosova me neglizhencë e ka marrë themelimin e Gjykatës Speciale e sidomos Raportin e Dick Marty-t.

  Zëvendëskryeministri i parë duke komentuar aktakuzat e Speciales, thotë se deklaratat emocionale në Hagë nuk kanë vlerë.

  “Unë i pashë edhe deklarimet e para. Deklarimet politike na bëjnë të ndihemi mirë dhe na japin emocione, por nuk kanë peshë në këto gjykata. Në këto gjykata ka peshë disiplina, përgatitja e ekipës mbrojtëse dhe ballafaqimi serioz”, tha ai.

  Tahiri thotë se nuk ka vërejtje ndaj paraqitjeve të Thaçit, Krasniqit, Veselit apo Selimit por sipas tij duhet të marrim mësim nga ballafaqimet e së kaluarës.

  Zëvendëskryeministri thotë se Kosova ka ligj për mbrojtjen e personave që akuzohen nga Haga.

  “Por edhe partitë politike në Kosovë që janë goditur nga Specialja duhet të jenë të kujdesshme me deklarimet publike”, deklaroi Besnik Tahiri.

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme30 Nëntor 2023
  Një prej të arrestuarve për grabitjen e armatosur në Prizren është Bujar Basha nga Prizreni. Ai ishte i dënuar për një tjetër...
  Kronika30 Nëntor 2023
  Njëri nga grabitësit e argjendarisë në Suharekë është arratisur pas shkëmbimit të zjarrit mes grupit të grabitësve me Policinë e Kosovës të...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, nga foltorja e kuvendit ka shprehur kritikën për rastin e shumëpërfolur të ditëve të fundit, pagesën e...
  Të tjera
  Kronika30 Nëntor 2023
  Policia e Kosovës është detyruar të neutralizojë një person me inicialet D.G, i cili dyshohet ka qenë i përfshirë në plaçkitjen në...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Blerim Vela ka konfirmuar se është larguar nga pozita e shefit të stafit të Presidentes. Vela në një postim në X shkruan...
  Lifestyle30 Nëntor 2023
  Inteligjenca Artificiale mund të aplikohet për të diagnostikuar më herët autizmin. Aktualisht është kryer një punë kërkimore në këtë fushë dhe ka...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Prokurori Besart Mustafa ka kërkuar dënimin e ish-ministrit të Jashtëm të Kosovës, Skender Hyseni, i cili po akuzohet për mosraportim të pasurisë,...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Deputetë të Kuvendit të Kosovës po qëndrojnë për vizitë zyrtare në Kroaci. Ata sot kanë vizituar Ambasadën e Kosovës në këtë shtet...
  Ekonomi30 Nëntor 2023
  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ferat Shala, ka mbajtur konferencë për medie pas konstituimit të Komisionit Hetimor për rezervat shtetërore....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.