Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Tahiri beson se do të hidhet poshtë propozim-aktakuza ndaj Thaçit

  FrontOnline
  12 Gusht 2020

  Ish-ministri i Drejtësisë Abelard Tahiri ka folur rreth zgjerimit të mundshëm të koalicionit qeverisës dhe propozim-aktakuzës kundër presidentit Hashim Thaçi.

  Ai në emisionin Pressing në T7 ka thënë se Partia Demokratike e Kosovës (PDK) nuk ka zhvilluar asnjëherë takime për të vendosur rreth hyrjes eventuale në Qeverinë Hoti, teksa ka fajësuar LDK-në dhe Lëvizjen Vetëvendosje për gjendjen e krijuar në vend.

  “PDK nuk ka diskutuar asnjëherë që të jetë pjesë e kësaj qeverie. Ka probleme të mëdha edhe në koalicionin e ri, ku secili e ka një lloj bajraktarizmi që nuk duan të marrin përgjegjësi shtetërore. Ne duhet ta kemi një qeverisje konform rrethanave. Ne nuk dimë për planet e shtetit tonë se çka do të ndodhë tutje, madje as pakoja emergjente nuk është zbatuar”, është shprehur ai.

  Duke folur rreth propozim-aktakuzës së Speciales kundër presidentit Hashim Thaçi, Tahiri ka shfaqur bindjen se ajo do të hidhet poshtë, teksa ka hedhur poshtë akuzat për përfshirjen e tij për të penguar punën e Gjykatës Speciale në Hagë.

  Njoftimi i KEDS: Nesër në këto zona do të ketë punime
  Nga Rubrika
  Lajme05 Qershor 2023
  KEDS ka njoftuar se gjatë ditëve të ardhshme do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa qytete të Kosovës. Në njoftimin...
  Lajme05 Qershor 2023
  Është mbajtur takimi i ministrave të Punëve të Jashtme të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (SEECP), në Mal të Zi. I...
  Lajme05 Qershor 2023
  Nënkryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku i ka çuar mesazh Qeverisë Kurti duke e stolisur qytetin me flamuj të Shteteve të Bashkuara. Lushtaku...
  Të tjera
  Lajme05 Qershor 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka folur sërish për situatën në veri. Një artikull për situatën e veriut i ka kushtuar edhe...
  Lajme05 Qershor 2023
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha thotë se opozita po përpiqet ta rrëzojë Qeverinë Kurti. Basha ka publikuar një letër që Matthew...
  Lajme05 Qershor 2023
  Njohësi i marrëdhënieve ndërkombëtare, Dritëro Arifi, ka thënë se do të ketë sanksione shtesë ndaj Qeverisë së Kosovës, nëse nuk arrihet ndonjë...
  Lajme05 Qershor 2023
  Ministri i Bujqësisë, Faton Peci, i është kundërpërgjigjur deputetit të LDK-së, Avdullah Hoti. Hoti e ka kritikuar Pecin se po merret me...
  Lajme05 Qershor 2023
  Deputetja e Parlamentit të Mbretërisë së Bashkuar, Alicia Kearns, ka bërë të ditur se ka kërkuar që sot me urgjencë të trajtohet...
  Lajme05 Qershor 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se ka sekuestruar tri armë zjarri në rajonin e Prishtinës. Në njoftimin e bërë për media thuhet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.