Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Tahiri: AAK ka dhënë një ofertë për president, nëse nuk pranohet shkojmë në zgjedhje

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Besnik Tahiri thotë se përplasjet politike në këtë kohë do të dëmtonin të akuzuarit në Hagë.

  “Duhet të jemi të kujdesshëm me deklarata pasi do të dëmtohet pozicioni i atyre që po akuzohen nga Specialja…Deklarata si ajo e Sali Berishën që i thotë Thaçit tradhtarë nuk janë në rregull në këtë kohë”, deklaroi ai në “Debat Plus”.

  Duke folur për situatën aktuale politike në vend, Tahiri thotë se AAK nuk e ka ndërmjet të tërhiqet që Ramush Haradinaj ta merr pozitën e presidentit.

  “Kuvendi i Kosovës i ka 120 deputetë. Le ta zgjedhin presidentin mbi 100 deputetët tjerë që janë në Kuvend pa AAK-në”, tha ai.

  Zëvendëskryeministri i parë thotë se diskursi publik në Kosovë ka ndryshuar pasi Gjykata Speciale ka dalë me aktakuzë ndaj Thaçit e Veselit.

  “Në këto rrethana të rënda Haradinaj ka kapacitetin, lidershipin njohurinë për të qenë president dhe për të krijuar stabilitetin në Kosovë, pasi vet ka kaluar nëpër këto procese…Në këto rrethana ne kemi një ofertë, që nuk pranohet oferta shkojmë në zgjedhje”, deklaroi Tahiri.

  Cilësi, gatim dhe shpërblim
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Deputetja dhe përfaqësuesja e platformës “Liria ka emër”, Eliza Hoxha”, ka folur në lidhje me “Marshin për Drejtësi”, që do të mbahen...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i partisë Guxo, Faton Peci ka thënë se partia e tij, që është në koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje, pajtohet me marrëveshjen...
  Lajme31 Mars 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me vranësira dhe intervale me diell, ku pritet kohë pas kohe të ketë reshje shiu,...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Unionit Shqiptar në Kroaci, Esat Çollaku, ka thënë se ka parë një mobilizim të jashtëzakonshëm përpara fillimit të “Marshojmë për...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar rritjen e çmimit të energjisë si të padrejtë e të papërballueshëm për qytetarët. Në faqen...
  Lajme31 Mars 2023
  Sa herë që dilte nga shtëpia, me vete merrte edhe biçikletën. Fundjavën që lamë pas, atë e la në vendin e zakonshëm,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Shqiptarja Zenepe Uruci, 56 vjeçe u vra pasditen e djeshme në Itali nga bashkëshorti i saj Xhafer Uruci, 62 vjeç. Shqiptari e goditi 5...
  Vip31 Mars 2023
  Donald Veshaj ka thumbuar Olta Gixharin por edhe Efin për eksperiencën e tyre në Big Brother Vip Albania. Në programin që drejtohet...
  Ekonomi31 Mars 2023
  Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nënshkruar sot një memorandum mirëkuptimi në mes të dy prodhuesve më të mëdhenj të energjisë elektrike...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.