Gjuha:
×
Etiketë: turizmit
Lajme27 Shtator 2020
Kryeparlamentarja Vjosa Osmani, me rastin e ditës ndërkombëtare të turizmit, përmes një videoje të shkurtër ka treguar disa nga bukuritë e Kosovës. Osmani ka thënë se natyra e Kosovës është burim qetësie për të gjithë...
Lajme27 Shtator 2020
Sot në mbarë botën shënohet Dita Botërore e Turizmit. 27 shtatori është datë që është zgjedhur për të përkuar me një moment të rëndësishëm në turizmin botëror, përvjetorin e miratimit të Statutit të Turizmit Botëror...
Lajme23 Gusht 2020
Janë bërë gjashtë vjet që kur Erdis Driza nga Prizreni, ka shndërruar shtëpinë e vjetër të familjes në bujtinë. Punën më të madh thotë se ka në muajin gusht, sidomos në ditët kur mbahet festivali...
Bota/Rajoni22 Gusht 2020
Spanja konsiderohet sërish si zonë rreziku. Sezoni i pushimeve po merr fund. Ndërsa ishujt Kanare shpresojnë, që pjesa tjetër e ekonomisë të gjejë koncepte të reja, sepse vetëm turizmi nuk mjafton më. “Sezoni ka mbaruar...
Ekonomi15 Gusht 2020
Oda e Hotelerisë dhe Turizmit OHTK, kërkon nga deputetët e Kuvendit të Kosovës që të miratojnë vendimin për uljen e TVSh-së nga 18% ne 8% për të gjitha bizneset e Hotelerisë dhe Gastronomisë. “Qeveria e...
Ekonomi30 Korrik 2020
Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë njofton se themeloi komitetin e gastronomisë dhe turizmit me qëllim të adresimit të nevojave të këtyre sektorëve si në periudhën afatshkurtër, për fazën e rimëkëmbjes ekonomike pas shpërthimit të pandemisë...
Bota/Rajoni29 Korrik 2020
Vendimi i Londrës më 26 korrik që karantina dyjavore vlen edhe për turistët i kthyer nga Spanja, Madridi zyrtar reagoi përmes kryeministrit duke theksuar se bëhet fjalë për një vendim ,,jo adapt,, pasi Spanja nuk...
Ekonomi28 Korrik 2020
Qeveria e Kosovës pritet të marrë masa të reja për parandalimin e përhapjes së Coronavirusit në Kosovë pas rritjes së numrit të rasteve, raporton portali Front Online. Njëra nga masat që pritet të aprovohet nga...
Lajme26 Korrik 2020
Vetëm gjatë muajit korrik Shqipërinë e kanë vizituar rreth një million shtetas kosovarë, shkruan Front Online. Mirë po, sipas kryetarit të Shoqatës së Transportit rrugor njëherit pronarit të kompanisë turistike "Sharr Travel", Ruzhdi Kurtishaj, kjo...
Ekonomi14 Korrik 2020
Oda e Hotelerisë dhe Turizmit pas vendimit të fundit të Qeverisë së Kosovës për shtimin e masave ndaj COVID-19, ku ka kufizuar orarin e punës për sektorin e gastronomisë, kërkon që të zgjatet orari i...
Lajme01 Korrik 2020
Kryetari i i Kuvendit të Odës Ekonomike të Kosovës Ruzhdi Kurtishaj, është takuar sot me ministrat e Turizmit të Kosovës dhe Shqipërisë, ku kanë biseduar rreth turizmit në kushtet e pandemisë COVID-19, shkruan Front Online....
Ekonomi25 Qershor 2020
Oda Ekonomike e Kosovës ka organizuar gjatë dy javëve të fundit një seri forumesh për të diskutuar rimëkëmbjen e turizmit pas pandemisë COVID-19. Këto forume janë organizuar bashkërisht me Agjencinë Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim,...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.