×
Etiketë: studimi
Lajme30 Shtator 2020
Deri tani, shkencëtarët kanë konfirmuar që Covid-19 është një infeksion i frymëmarrjes, i shkaktuar nga një koronavirus i cili hyn në trupin e njeriut përmes hundës dhe gojës. Përveç simptomave të frymëmarrjes, njerëzit që vuajnë...
Bota/Rajoni28 Gusht 2020
Për fëmijët dhe adoleshentët, rreziku i infektimit nga koronavirusi në shkollë është i rrallë dhe ai i vdekjes, pafundësisht i rrallë. Këtë garanci e jep një studim anglez, i publikuar në prestigjiozen “British Medical Journal”,...
Bota/Rajoni27 Gusht 2020
Një raport i ri i ka shtuar provat se ilaçi i malaries hidroksiklorurinë nuk i ndihmon pacientët në luftën me coronavirusin. Në fakt, kombinimi i tij me një antibiotik në të vërtetë ngre rrezikun e...
Bota/Rajoni25 Gusht 2020
Shumica e infektimeve me koronavirus në Gjermani ndodhin në mjedise private ose në azile të moshuarish. Strehimet e refugjatëve përballen me rrezik më të lartë të transmetimit, shkollat ​e zyrat me rreziqe më të vogla....
Bota/Rajoni23 Gusht 2020
Instituti i Shëndetit Publik në Angli ka bërë të ditur se përhapja dhe infektimi me koronavirus nëpër shkolla është shumë i rrallë. Në një studim të ri thuhet se vetëm 0.01 për qind e çerdheve...
Lifestyle21 Gusht 2020
Humbja e aftësisë për të nuhatur që mund të shoqërojë coronavirusin është unike dhe e ndryshme nga ajo që përjetohet nga dikush është thjesht i ftohur ose i prekur nga gripi i zakonshëm. Ky është...
Bota/Rajoni16 Gusht 2020
Hulumtuesit nga Universiteti i Kalifornisë Jugore kanë thënë se kanë gjetur se simptomat e koronavirusit paraqiten në një renditje specifike, një zbulim që mund të ndihmojë gjetjen e mëhershme të virusit dhe trajtim më të...
Lajme09 Gusht 2020
Edhe nëse disa masa bllokimi mbesin në vend deri në fund të vitit 2021, rritja e temperaturës do të ulet vetëm me 0.01 gradë deri në vitin 2030. Ka pasur shumë spekulime në të kaluarën...
Lajme06 Gusht 2020
Coronavirusi mund të transmetohet më lehtë në mjediset shkollore dhe kampet verore. Kjo gjë u kuptua pas shfaqjes së detajeve të reja të shpërthimeve në shtetin amerikan të Xhorxhisë dhe në Izrael, që kanë nënvizuar...
Lifestyle25 Korrik 2020
Lodhja, stresi në punë gjithmonë ndikojnë negativisht në organizmin tonë. Nëse nuk kemi një  mendje të çlodhur dhe të qetë atëhere pasojat negative do i shohim në punën që bëjmë. Sipas një vëzhgimi  të bërë...
Bota/Rajoni21 Korrik 2020
Një grup epidemiologësh dhe imunologësh nën drejtimin e dy profesorëve Genc Sulccebe dhe Alban Ylli, kanë ndërmarrë dhe po zhvillojnë një studim në lidhje me gjurmët që ka lënë në gjakun tonë virusi Sars/Cov2,Covid 19....
Bota/Rajoni21 Korrik 2020
Arinjtë polarë mund të zhduken deri në fund të shekullit, nëse qeveritë nuk ndërmarrin masa për ngrohjen globale, sipas një studimi. Zhdukja graduale e habitatit të tyre për shkak të shkrirjes së akullnajave po shkurton...
Bota/Rajoni14 Korrik 2020
Dr. William Haseltine, ish-profesor në Shkollën Mjekësore në Harvard dhe Shkolla e Shëndetit Publik në Harvard ka komentuar rrezikun e humbjes së imunitetit edhe pas shërimit nga COVID-19. Personat të cilët kanë qenë të infektuar...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.