×
Etiketë: shbave
Lajme12 Shtator 2020
Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, duke kujtuar 11 shtatorin, ka dhënë një porosi që të "luftohet shkatërrimi me krijimin, duke punuar së bashku, këtu në Kosovë, në SH.B.A. dhe gjithandej globit,...
Lajme08 Shtator 2020
I dërguari special për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, i ka reaguar kreut të Vetëvendosjes Albin Kurtit, lidhur me deklaratat e tij të fundit rreth marrëveshjes në Shtëpinë e Bardhë. Grenell është shprehur se gjithmonë mund...
Lajme04 Shtator 2020
Ambasadori i SHBA-ve në Serbi, Anthony Godfrey, ka thënë se dita e sotme është e shkëlqyeshme për Serbinë dhe Kosovën. Ai përmes një postimi në Twitter, ka shkruar se normalizimi ekonomik nënkupton punë të rinjtë,...
Lajme31 Gusht 2020
Të premten delegacioni i Kosovës dhe ai i Serbisë pritet të takohen në Uashington, me ftesën që u ka bërë këshilltari për Siguri Kombëtare, Robert O’Brein. E delegacioni i Kosovës i cili kryesohet nga kryeministri...
Bota/Rajoni30 Gusht 2020
Një grup i madh i mbështetësve të Presidentit amerikan Donald Trump u përleshën me protestuesit e ”Black Lives Matter” në Portland dhe si pasoje një person ka mbetur i vdekur nga të shtënat me armë...
Bota/Rajoni08 Gusht 2020
Pesë shqiptarë kanë dalë fitues në zgjedhjet e mbajtura në SHBA: Buta Biberaj, Jetlir Kulla, Donna Colorio, Robert Gjonaj dhe Vedat Gashi, raporton Albinfo.ch Kandidatja shqiptare, Buta Biberaj, nga bashkësia demokratike mposhti republikanen Nicole Wittmann,...
Bota/Rajoni08 Gusht 2020
Rusia ,Kina dhe Iraku po bëjnë përpjekje që të ndërhynë në zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Kështu ka paralajmëruar paralajmëron shefi i inteligjencës amerikane William Evanina. Në një deklaratë të lëshuar nga...
Lajme31 Korrik 2020
Zëvendës-ndihmës sekretari i ShBA-ve, Jorgan Andrews i ka dërguar një letër Drejtorit të Përgjithshëm të Shërbimit Korrektues të Kosovës, Nehat Thaçi. Përmes kësaj letre, Jorgan Andrews ka përgëzuar Thaçin për reformat dhe progresin e arritur...
Lajme04 Korrik 2020
Me organizime simbolike, shoqata “Miqtë e Amerikës”, kanë shënuar Ditën e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Pranë bulevardit "Bill Clinton", të shtunën pjesëtarë të Qendrës së Mjekësisë Urgjente të Prishtinës, kanë ngritur flamurin...
Lajme04 Korrik 2020
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka uruar Shtetet e Bashkuara të Amerikës për 4 Korrikun, Ditën e Pavarësisë. Në mesazhin e urimit dërguar Ambasadës së SHBA-ve në Kosovë, Guvernatori Mehmeti...
Lajme17 Qershor 2020
Ambasadori i ri i Zvicrës në Kosovë, Jean-Hubert Lebet, ka bërë të qartë se shteti zviceran e mbështet dialogun me Serbinë i cili udhëhiqet nga Bashkimi Evropian. Sipas tij, përfshirja e akterëve të tjerë, duke...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.