×
Etiketë: okbsë
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Ndërsa Kombet e Bashkuara festojnë 75-vjetorin e themelimit dhe bota gjendet përballë pandemisë së COVID-19 dhe sfidave të tjera, Kina njoftoi të martën një sërë masash për të mbështetur luajtjen nga OKB-ja të një roli...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka zhvilluar një takim virtual si pasojë e pandemisë, me rastin e 75 vjetorin e themelimit të Kombeve të Bashkuara. Në një fjalim për Asamblenë e Përgjithshme, Presidenti...
Bota/Rajoni22 Shtator 2020
Përballë pandemisë së COVID-19, bota ka nevojë për një armëpushim global për të shuar konfliktet më të nxehta, duke bërë gjithçka për të shmangur një Luftë të re të Ftohtë”, tha sot kreu i OKB-së,...
Bota/Rajoni22 Shtator 2020
Në 75 vjetorin e Organizatës së Kombeve të Bashkuara, kancelarja gjermane, Angela Merkel ka vlerësuar meritat e OKB-së, por ka kërkuar edhe reformimin e saj. Merkel mbështet zgjerimin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së. “Shumë...
Bota/Rajoni22 Shtator 2020
Me rastin e shënimit të 75 vjetorit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, presidenti serb , Aleksandar Vuçiq, në fjalimin e tij, deklaroi se Serbia është “plotësisht e përkushtuar për të gjetur një zgjidhje kompromisi...
Bota/Rajoni21 Shtator 2020
Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka përshëndetur ditën e sotme 75-vjetorin e themelimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, duke theksuar se mbeten ende gurthemeli i një bashkëpunimi shumëpalësh të bazuar në rregulla, nga i...
Bota/Rajoni20 Shtator 2020
Shtetet e Bashkuara kanë rivendosur në mënyrë të njëanshme të gjitha sanksionet e Kombeve të Bashkuara kundër Iranit, pavarësisht kundërshtimit nga aleatët më të ngushtë evropianë të Uashingtonit dhe pasigurisë për ndikimin e tyre. Sekretari...
Bota/Rajoni31 Gusht 2020
Liderja e opozitës në Bjellorusi, Sviatlana Tsikhanouskaya do t’i drejtohet Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara gjatë kësaj jave, derisa po vazhdojnë protestat të cilat kërkojnë që lideri autoritar, Alyaksandr Lukashenka, të tërhiqet pas...
Ekonomi26 Gusht 2020
Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, ka mbajtur një takim virtual me koordinatoren për zhvillim të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Ulrika Richardson me bashkëpunëtorë, ku ka diskutuar për hapat e përbashkët rreth implementimit të Planit...
Lajme10 Gusht 2020
Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani ka takuar sot Koordinatoren e OKB-së për Zhvillim, Ulrika Richardson. Me këtë rast, kryetarja Osmani e falënderoi Richardson për kontributin e Ekipit të Kombeve të Bashkuara të Kosovës në menaxhimin...
Bota/Rajoni06 Gusht 2020
Një aeroplan me 20 tonë ndihma mjekësore të Organizatës së Kombeve të Bashkuara ka arritur në Bejrut. Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) thotë se kujdesi mjekësor do të shpërndahet në spitalet e tjera në Liban...
Lajme22 Korrik 2020
Ministri i Mbrojtjes, Anton Quni gjatë raportimit të tij në Komisionin për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes ka thënë se ministria që ai drejton ka disa objektiva që synon t’i arrij gjatë këtij viti dhe...
Bota/Rajoni19 Korrik 2020
Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres ka paralajmëruar se bota është në një “udhëkryq kritik”, teksa bëri thirrje për model të ri në qeverisjen globale, që do të adresonte pabarazitë që janë...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.