×
Etiketë: oda
Lajme24 Shtator 2020
Oda Amerikane në Kosovë ka kërkuar nga institucionet e Kosovës lehtërisa për sektorin e gastronomisë. Në këtë kontekst, me anë të një komunikate për media, Oda Amerikane e Kosovës ka përmendur kufizimin e lëvizjes dhe...
Lajme22 Shtator 2020
Oda e Afarizmit të Kosovës i është drejtuar ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, me një shkresë ku ka kërkuar që të lejohet ushtrimi i veprimtarisë së punës për banjat...
Ekonomi10 Shtator 2020
Menaxhimi më i mirë i financave të ndërmarrjeve dhe raportimi korrekt i tyre ka marrë një rëndësi të theksuar gjatë periudhës së pandemisë COVID-19, e cila ka shkaktuar çrregullime të pa precedentë mbi ekonominë e...
Ekonomi07 Shtator 2020
Gjendja e rëndë e sektorit privat si rezultat i pandemisë dhe mospërkrahja e mjaftueshme e bizneseve dhe punëtorëve të sektorit privat nga ana e Qeverisë është arsyeja që kërkohet nga Qeveria që menjëherë të largohen...
Lajme04 Shtator 2020
Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mirëpret nënshkrimin e marrëveshjes për normalizim ekonomik në mes të Kosovës dhe Serbisë, e cila do të krijojë mundësi për fuqizimin e sektorit privat dhe hapjen e potencialit të të...
Lajme04 Shtator 2020
Në takimet e rregullta me përfaqësuesit e Odës Hoteliere dhe Turistike të Kosovës (OHTK) nga rajonet e Kosovës në udhëheqjen e kryetarit Hysen Sogojeva, u informuan se, sipas dorëzimit të manualit për COVID- 19 dhe...
Lajme01 Shtator 2020
Qysh kur ka ndodhur mbyllja e ekonomisë dhe kufizimi i lëvizjes për ta parandaluar përhapjen e pandemisë COVID-19 në Kosovë,  sektori i gastronomisë është ankuar se është më i godituri, ndonëse kanë një numër të...
Lajme30 Gusht 2020
Oda e Hotelerisë dhe Turizmit të Kosovës po kërkon nga Qeveria që t’i heq kufizimet ndaj bizneseve. Ata vlerësojnë se është zvogëluar numri i të infektuarve dhe se këto biznese nuk kanë qenë shkaktar. OHTK...
Lajme20 Gusht 2020
Janë bërë më shumë se gjashtë muaj prej kur qytetarët e vendit tonë po ballafaqohen me pandeminë COVID-19. Deri më tani janë shënuar mbi 400 raste fatale, në mesin e tyre edhe punonjës shëndetësor. E,...
Ekonomi15 Gusht 2020
Oda e Hotelerisë dhe Turizmit OHTK, kërkon nga deputetët e Kuvendit të Kosovës që të miratojnë vendimin për uljen e TVSh-së nga 18% ne 8% për të gjitha bizneset e Hotelerisë dhe Gastronomisë. “Qeveria e...
Ekonomi12 Gusht 2020
Oda Amerikane në Kosovë ka kërkuar nga qeveria që para se të marrë vendime për gastronominë, të konsultohet së pari me këtë sektor. Kjo kërkesë u shpalos sot në takimin e rregullt të komitetit të...
Lajme24 Korrik 2020
Oda e Mjekëve të Kosovës ka reaguar pas vdekjes së dy doktorëve Ali Tolaj dhe Sylejman Rexhepi, derisa kanë ngushëlluar familjarët, miqët dhe kolegët, për humbjen. Në postimin e Odës së Mjekëve jepet historik i...
Lajme23 Korrik 2020
Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë beson se situata e jashtëzakonshme nëpër të cilën po kalon ekonomia e vendit kërkon edhe qasje dhe veprime të jashtëzakonshme, prandaj janë për keqardhje dhe të papranueshme veprimet e ngadalshme...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.