×
Etiketë: globale
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Ndërsa Kombet e Bashkuara festojnë 75-vjetorin e themelimit dhe bota gjendet përballë pandemisë së COVID-19 dhe sfidave të tjera, Kina njoftoi të martën një sërë masash për të mbështetur luajtjen nga OKB-ja të një roli...
Bota/Rajoni21 Shtator 2020
Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka përshëndetur ditën e sotme 75-vjetorin e themelimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, duke theksuar se mbeten ende gurthemeli i një bashkëpunimi shumëpalësh të bazuar në rregulla, nga i...
Bota/Rajoni09 Gusht 2020
Më shumë se 273.550 raste të reja të koronavirusit janë regjistruar sot në botë, dhe numri i përgjithshëm i të infektuarve ka tejkaluar 19.46 milionë, njoftoi OBSH. 6.207 njerëz vdiqën brenda 24 orësh, sipas buletinit...
Lajme09 Gusht 2020
Edhe nëse disa masa bllokimi mbesin në vend deri në fund të vitit 2021, rritja e temperaturës do të ulet vetëm me 0.01 gradë deri në vitin 2030. Ka pasur shumë spekulime në të kaluarën...
Bota/Rajoni21 Korrik 2020
Arinjtë polarë mund të zhduken deri në fund të shekullit, nëse qeveritë nuk ndërmarrin masa për ngrohjen globale, sipas një studimi. Zhdukja graduale e habitatit të tyre për shkak të shkrirjes së akullnajave po shkurton...
Bota/Rajoni12 Korrik 2020
Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha sot se pandemia e koronavirusit mund të mposhtet vetëm përmes bashkëpunimit global dhe theksoi pjesëmarrjen e vendit të saj në organe ndërkombëtare si Organizata Botërore e Shëndetësisë. “Ne kemi shansin...
Bota/Rajoni11 Korrik 2020
Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha sot se pandemia e koronavirusit mund të mposhtet vetëm përmes bashkëpunimit global dhe theksoi pjesëmarrjen e vendit të saj në organe ndërkombëtare si Organizata Botërore e Shëndetësisë. “Ne kemi shansin...
Bota/Rajoni10 Korrik 2020
Pandemia e koronavirusit ka shënuar një rekord të ri: 12 milionë të infektuar gjithësej në shkallë globale, sipas statistikave të Universitetit Johns Hopkins. SHBA kryesojnë botën me mbi 3,054,695 infeksione, ose një të katërtën e...
Bota/Rajoni10 Korrik 2020
Temperatura mesatare globale pritet të tejkalojë nivelet paraindustriale, me 1,5 gradë, në të paktën një nga pesë vitet e ardhshme, sipas një studimi të paraqitur sot nga Organizata Botërore e Meteorologjisë (OBM). “Ky studim tregon,...
Ekonomi08 Korrik 2020
Fondi Monetar Ndërkombëtar është i shqetësuar për rritjen e borxhit të vendeve me ekonomi të zhvilluar dhe në zhvillim për shkak të shpenzimeve si stimulim kundër efekteve negative të koronavirusit. Për këtë arsye, kjo organizatë...
Bota/Rajoni07 Korrik 2020
Temperaturat në Arktikun siberian arritën nivele rekord në qershor me disa zona ku termometri shkoi deri në 10 gradë Celsius. Shkencëtarët thonë se i nxehti ka ndihmuar zjarret në rajon duke rezultuar në çlirimin e...
Lajme04 Korrik 2020
Në Gjilan është mbajtur sot takimi i kryetarëve të regjionit, drejtorëve të drejtorive të shëndetësisë dhe komandantët e stacioneve policore nga këto komuna, të inicuar nga ana e Qendrës Rajonale të Shëndetit Publik dhe Spitalit...
Bota/Rajoni30 Qershor 2020
Adam Tooze, The Guardian U deshën më shumë se tre muaj që bota të regjistronte 1 milion raste me  Covid-19. Ndërsa 1 milion rastet e fundit u konfirmuan brenda një jave, duke  çuar numrin e të...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.