Gjuha:
×
Etiketë: falet
Bota/Rajoni31 Korrik 2020
Në Xhaminë e Madhe të Ajasofjes  është falur namazi i Bajramit të parë pas 86 vitesh me pjesëmarrjen e mijëra qytetarëve që mbushën xhaminë brenda dhe zonën përreth, raporton AA. Mijëra qytetarë përjetuan emocionin e...
Lajme30 Korrik 2020
Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, në një adresim para mediave ka konfirmuar se për shkak të gjendjes së rënduar me Covid-19 nuk do të falet namazi i Kurban Bajramit nëpër xhamitë e Kosovës. Ai ka...
Lajme29 Korrik 2020
Namazi i Kurban Bajramit do të falet, po ashtu xhumatë dhe namazi ditor do të vazhdojnë të falen nëpër xhamitë e Kosovës. Kështu ka thënë për KosovaPress, sekretari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Ahmet Sadriu....
Lajme28 Korrik 2020
Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj ka folur lidhur me masat e reja të propozuara nga Qeveria në kuadër të ndalimit të përhapjes se koronavirusit. Duke folur për ndalesën e aktiviteteve publike, Zemaj u shpreh se...
Lajme27 Korrik 2020
Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj vizitoi sot Bashkësinë Islame të Kosovës (BIK) ku u prit nga kreu i saj, Muftiu Naim Tërnava. Në këtë takim, Zemaj është informuar nga kreu i BIK për menaxhimin e...
Lajme26 Korrik 2020
Për dallim nga Fitër Bajrami që u fal pa xhematë, shkaku i Pandemisë. Për Kurban Bajram besimtarët myslimanë do të mund që këtë ritual, ta kryejnë nëpër xhami. Kështu u dakorduan Bashkësia Islame e Kosovës...
Lajme22 Korrik 2020
Sot është mbajtur një protestë në Prishtinë kundër ndërtimit të xhamisë së Madhe në lagjen “Dardania” në Prishtinë, e thirrur nga ish-ushtari i UÇK-së, Binak Gashi. Kundër ndërtimit të kësaj xhamie është shprehur edhe një...
Lajme17 Korrik 2020
Të gjitha aktivitetet fetare i pezulloi shkaku i rrezikut të përhapjes së koronavirusit, me përjashtim të faljes së 5 namazeve. Bashkësia Islame e Kosovës e lejoi mbajtjen e këtyre ritualeve ditore brenda xhamive - përfshirë...
Lajme09 Korrik 2020
Deputetja nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Besa Gaxherri, ka thënë se Lëvizjes Vetëvendosje nuk do t’i falet mosbotimi në Kuvend për marrëveshjet ndërkombëtare. Në emisionin Info Magazine në Klan Kosova, Gaxherri ka thënë se rezolutat...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.