Gjuha:
×
Etiketë: dita
Lajme01 Tetor 2020
Dita Ndërkombëtare e të Moshuarve është një ditë e veçantë për personat e moshës së tretë në të gjithë botën. Më 14 dhjetor 1990 Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara përcaktoi 1 tetorin si...
Lifestyle29 Shtator 2020
Çdo vit Organizata Botërore e Shëndetësisë në bashkëpunim me Federatën Botërore të zemrës organizojnë Ditën Botërore të Zemrës. Dita Botërore e Zemrës mbahet në nivel global çdo vit më 29 shtator, me qëllimin kryesor të...
Lajme28 Shtator 2020
28 shtatori është Dita botërore e luftës kundër tërbimit apo hidrofobisë. Kjo ditë shënohet çdo vit me qëllim që të rritet vetëdija për parandalimin e tërbimit dhe për të vënë theksin te rëndësia e mposhtjes...
Lajme27 Shtator 2020
Sot në mbarë botën shënohet Dita Botërore e Turizmit. 27 shtatori është datë që është zgjedhur për të përkuar me një moment të rëndësishëm në turizmin botëror, përvjetorin e miratimit të Statutit të Turizmit Botëror...
Bota/Rajoni25 Shtator 2020
Sot shënohet Dita e Psikoterapisë me qëllim të promovimit të këtij profesioni, si dhe të luftimit ndaj stereotipave të ndërtuara rreth njerëzve që kërkojnë ndihmë për gjendjen mentale. Data e 25 shtatorit shënohet me qëllim...
Bota/Rajoni21 Shtator 2020
Me rastin e 21 Shtatorit – Ditës Botërore kushtuar sëmundjes Alzheimer, Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni thotë se në tre vitet e fundit në vendin tonë është bërë përparim i rëndësishëm në diagnostikimin e çmendurisë....
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
18 shtatori shënon ditën e respektit, kjo ditë është themeluar me qëllim që t’i shtyjë njerëzit që të përqendrohen më shumë në mënyrën se si ata mund të respektojnë të tjerët. Kjo përfshin që t’u...
Lajme15 Shtator 2020
Sot për nder të Ditës së dëshmorëve në Prizren, kryetari Mytaher Haskuka dhe përfaqësuesit e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së kanë bërë homazhe te varrezat e dëshmorëve në Landovicë, pranë shtatoreve të dëshmorëve...
Bota/Rajoni15 Shtator 2020
Shqipëria më 15 shtator të vitit 1990, kërkon anëtarësim të plotë në Konferencën për Sigurim e Bashkëpunim në Evropë, KSBE, sot OSBE. Në gusht të vitit 1975, 35 vende evropiane, përfshi Kanadanë e SHBA-në, u...
Bota/Rajoni14 Shtator 2020
Nxënësit do të ulen në bankat e shkollës ditën e sotme, por në një situatë krejtësisht anormale për shkak të pandemisë COVID-19. Përveç emocioneve të ditës së parë të shkollës, që mezi është pritur pas...
Lajme10 Shtator 2020
Mesatarisht çdo vit 800 mijë njerëz në botë i japin fund jetës dhe shumë më tepër se kaq tentojnë të vetëvriten. Organizata Botërore e Shëndetësisë thekson se vetëvrasjet nuk ndodhin vetëm në vendet me të...
Lajme08 Shtator 2020
Talat Xhaferi ka uruar Ditën e Pavarësisë së Maqedonisë së Veriut. Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, ka shkruar se “Të bashkuar, u ballafaquam me shumë sfida dhe arritëm sukses...
Bota/Rajoni05 Shtator 2020
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar edhe njëherë për marrëveshjen e djeshme në SHBA mes Kosovës dhe Serbisë. Me anë të një postimi në Facebook, Rama është shprehur se “të komunikosh me armikun nuk...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.