×
Etiketë: deçanit
Lajme19 Shtator 2020
Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan, ka reaguar pas marrëveshjes së arritur në Uashington, duke thënë se nuk mund të quhet marrëveshje historike pasi janë letra vetnënshkruese të cilat i kanë...
Lajme29 Gusht 2020
Lidhja e Historianëve – Dega në Deçan i është drejtuar me letër Kryeministrit Avdullah Hoti rreth Manastirit të Deçanit. Sipas kësaj dege, më mirë është që të braktiset takimi dhe të mos shkohet në Bruksel...
Lajme27 Gusht 2020
Ambasadorët e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, kanë dalur me një deklaratë të përbashkët lidhur me situatën e krijuar me punimet në rajonin e Deçanit. Të njëjtit bashkë...
Lajme19 Gusht 2020
Kryetari i Deçanit, Bashkim Ramosaj, është deklaruar edhe njëherë sa i përket çështjes së punimeve të rrugës që çon për në Plavë, afër manastirit të Deçanit, punime këto që u ndërprenë me urdhër të qeverisë...
Lajme19 Gusht 2020
Manastiri i Deçanit ka gëzuar gjithnjë vëmendje të veçantë, madje edhe në nivel ndërkombëtar. Joe Biden diku rreth vitit 2005 i kishte kërkuar Ramush Haradinajt ta mbrojë këtë objekt, ndërsa si nënpresident kishte shkuar personalisht...
Lajme19 Gusht 2020
Kryeministri Avdullah Hoti dhe kryetari i Deçanit Bashkim Ramosaj, theksojnë se me qëllim të gjetjes së një zgjidhjeje të dakorduar me të gjitha palët e përfshira në çështjen e Deçanit, u pajtuan që të pezullohen...
Lajme17 Gusht 2020
Drejtori ekzekutiv i Organizatës “Çohu”, Arton Demhasaj thotë se problemet me rrugën Plavë-Deçan janë kryekëput politike e jo të natyrave siç i pretendon kisha serbe. Demhasaj në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini...
Lajme17 Gusht 2020
Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri”, dega në Deçan, ka kërkuar që çështja e Manastirit të Deçanit mos të jetë temë në dialogun Kosovë-Serbi, pasi konsiderojnë se kjo duhet të rregullohet me ligje të...
Lajme17 Gusht 2020
Kryetari i komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, ka reaguar drejt kryeministrit Avdullah Hoti për ndaljen e punimeve në rrugën Deçan-Plavë gjatë ditës së shtunë. Ramosaj mes tjerash thotë se ky është një nga paralajmërimet e...
Lajme17 Gusht 2020
Lëvizja Vetëvendosje mendon se qeveria e udhëhequr nga kryeministri Avdullah Hoti po zbaton në Kosovës kërkesat e kryeministrit të Serbisë, Aleksandar Vuciq. Komentet vijnë pas pezullimit të punimeve te Manastiri i Deçanit. Nëpërmjet një shkrimi...
Lajme16 Gusht 2020
Kryepeshkopi i Manastirit të Deçanit, Sava Janjiq, po thotë se është pro ndërtimit të rrugës Deçan-Plavë, bazuar në ligjet e Kosovës. Janjiq ka thënë se Ligji për Zonën e Mbrojtur Speciale është miratuar nga Kuvendi...
Lajme15 Gusht 2020
Kryetari i Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, ka thënë se me kërkesë të kryeministrit Avdullah Hoti, Ambasadave të huaja në vend dhe KFOR’it janë pezulluar përkohësisht punimet në rrugën Deçan-Plavë. ‘Mbrëmë në orët e vona...
Lajme15 Gusht 2020
Punimet në rrugën afër Manastirit të Deçanit nuk janë ndalur nga KFOR’i, siç është raportuar në media. Kështu kanë bërë të ditur nga vet ky mision në një përgjigje për Express. “Është krejtësisht e pavërtetë”....

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.