×
 • Lajme
 • Lajme

  Sveçla: Serbia s’po kërkon falje e as nuk i ka dënuar kryesit e krimeve të luftës

  FrontOnline
  16 Nëntor 2021

  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, në përvjetorin e miratimit të Rezolutës 1325 së OKB-së për Gratë, Paqen dhe Sigurinë, tha se synim kanë përmbushjen e specifikave që i ofron kjo rezolutë.

  Sipas tij, baza e themelimit të shtetit është ndërtuar në sakrifica të grave e burrave në një përballje me Serbinë.

  Për krimet e kryera Serbia thotë ai, as nuk ka kërkuar falje e as nuk i ka dënuar kryesitë këtyre veprave.

  “Në 21 vjetorin e miratimit të Rezolutës 1325 e OKB-së për Gratë, Paqen dhe Sigurinë, rëndësia e pjesëmarrjes në ruajtjen e paqes, ku përpjekja jonë dhe rritja dhe ruajta e specifikave të kësaj rezolute. Puna duhet të jetë e madhe në zbatimin e kësaj rezolute, ku ne si institucione kemi përgjegjësi”.

  “Realizimi i detyrave që na takojnë si institucione, është ruajtja e shtetit sepse u ndërtua pas një sakrificë të gjatë të burrave dhe gratë, në një përballje me Serbinë. E pikërisht Serbia më luftën që ka bërë, më vrasjet që kanë ndodhur në Kosovë, as nuk ka kërkuar falje e as nuk i ka dënuar kryesit e këtyre veprave”.

  Ulrika Richardson, koordinatore për Zhvillim e OKB-së në Kosovë, tha se gratë mbetet pak të përfaqësuara në proceset vendimmarrëse.

  Sipas saj, me pjesëmarrjen e grave në çdo proces ekonomia rritet, jostabiliteti dhe ekstremizmi ulet. Raporton EO.

  “Kanë kaluar 21 vite prej kur Këshilli OKB-së ka miratuar Rezolutën 1325 për Gratë, Paqen dhe Sigurinë, ku siguria është esenciale e kësaj rezolute. Ne e dimë që gratë janë pak të përfaqësuara në proceset vendimmarrëse. Me pjesëmarrjen e tyre, ekonomia rritet, jostabiliteti dhe ekstremizmi ulet, dhe kjo nënkupton se angazhim i grave shohim rezultate dhe paqe që zgjasin më shumë”.

  “Tradicionalisht, Policia është e dominuar nga meshkujt, është parim apo pjesë integrale e qeverisë. Parimi i barazisë gjinore, është gjysma e zotimeve që i jep rezoluta. Mbetet shumë punë për tu bërë, por ka pasur integrim të kësaj agjende në Kosovë, siç është rritja e numrit të grave në Polici dhe ushtri”, tha ajo.

  KEDS njofton për punimet në rrjet, në këto vende do të ndalet rryma
  Nga Rubrika
  Lajme20 Korrik 2024
  A po i pastroni fëmijët tuaj më shpesh sesa duhet? Udhëzimet për t’i mbajtur fëmijët tuaj të pastër ndryshojnë shumë pasi rriten...
  Lajme20 Korrik 2024
  Sllavica Radovanoviq, kolonele në pension e Policisë së Serbisë, ka kritikuar publikisht ministrin e Punëve të Brendshme të Serbisë, Ivica Daçiq, për...
  Lajme20 Korrik 2024
  Policia e Kosovës ka bërë të ditur se sot ka intervistuar një person, i cili dyshohet se e ka ndihmuar Faton Hajrizin...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.