Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Stolterberg paralajmëron Perëndimin të përgatitet për një konflikt të gjatë në Ukrainë

  FrontOnline
  24 Mars 2023

  Vendet perëndimore do të duhet të mbështesin Ukrainën edhe për një kohë të gjatë, në mes të pushtimit të plotë të vendit nga Rusia  tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s , Jens Stoltenberg.

  Presidenti rus Vladimir Putin “nuk planifikon paqe, ai po përgatitet për më shumë luftë”, tha Stoltenberg.

  Stoltenberg shtoi se Rusia po rrit prodhimin industrial ushtarak dhe po afron regjimet autoritare në një përpjekje për të marrë më shumë armë. Si rezultat, SHBA, Britania, Franca, Gjermania dhe shtetet e tjera perëndimore duhej të përgatiteshin për të mbështetur Ukrainën me armë, municione dhe rezerva për një kohë të gjatë.

  Më herët gjatë kësaj jave, vendet e BE-së ranë dakord të furnizojnë Ukrainën me 1 milion municione  gjatë 12 muajve të ardhshëm./FrontOnline/

   

  Ambasadorja e parë e Izraelit në Kosovë, e impresionuar me punën në Comodita
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi të hënën se Spanja do të shkojë në zgjedhje të përgjithshme të parakohshme më 23 korrik. Ky...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se “aktet e njëanshme” të autoriteteve të Kosovës rrezikojnë ta destabilizojnë rajonin...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  75 shkolla në të gjithë Serbinë kanë marrë njoftime për bomba deri në orën nëntë të mëngjesit të sotëm. Kështu i është...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Për të martën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku kryesisht gjatë orëve të pasditës dhe mbrëmjes, pritet të ketë...
  Lajme29 Maj 2023
  Pas përleshjeve në veri mes protestuesve serbë dhe forcave të KFOR-it, nën arrest po mbahen të paktën tre persona. Përmes burime nga...
  Lajme29 Maj 2023
  Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se dialogu është e vetmja rrugë për të ecur përpara, duke i bërë thirrje...
  Lajme29 Maj 2023
  Ish-presidenti Fatmir Sejdiu ka thënë se shihet qartë që protestat në veri janë të dhunshme dhe të udhëhequra nga bandat e njohura...
  Lajme29 Maj 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme e Austrisë i ka dënuar fuqishëm sulmet e dhunshme ndaj ushtarëve të KFOR-it, pjesëtarëve të EULEX-it dhe...
  Lajme29 Maj 2023
  Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka thënë se është e alarmuar nga dhuna në veri të Kosovës dhe veprimet e mëparshme gjatë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.