Bota/Rajoni

Stoltenberg: NATO po përgatit një paketë të posaçme masash ndihme për Bosnjën

Stoltenberg: NATO po përgatit një paketë të posaçme masash ndihme për Bosnjën
13:31 | 13 Gusht 2022

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, konfirmoi se Aleanca po përgatit një paketë të veçantë masash që synojnë të ndihmojnë në ruajtjen e stabilitetit dhe paqes në Bosnje dhe Hercegovinë, njoftoi ministrja e Punëve të Jashtme të vendit, Bisera Turkoviç.

Në një postim në Facebook, Turkoviq ka sqaruar se ka marrë një letër nga Stoltenberg në të cilën Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s e siguron atë se po merren të gjitha masat paraprake për shkak të situatës së paqëndrueshme të sigurisë në kontinentin evropian pas agresionit rus kundër Ukrainës.

“Agresioni rus kundër Ukrainës minon thelbësisht sigurinë evropiane. Kjo është arsyeja pse NATO është e gatshme të vazhdojë të mbështesë partnerët që mund të ekspozohen ndaj ndikimit malinj dhe presionit (nga Rusia) në mënyrë që të forcojë qëndrueshmërinë e tyre. Siç e dini, NATO po zhvillon një grup masat, të përshtatura veçanërisht për Bosnje dhe Hercegovinën në përputhje me nevojat tuaja”, thuhet në letrën e Stoltenberg, cituar nga Turković.

NATO thotë se mbështet sovranitetin e Bosnjë dhe Hercegovinës

Në fakt është një përgjigje ndaj një letre që Turkoviç i dërgoi selisë së OKB-së, NATO-s dhe adresave të liderëve të BE-së në prill, e cila përmbante paralajmërime për kërcënimet e sigurisë ndaj Bosnjës dhe Hercegovinës pas shpërthimit të luftës në Ukrainë, dhe në veçanërisht për separatistët e zgjuar, ambiciet e lidershipit politik serb të Bosnjës.

Në përgjigjen e tij, Stoltenberg përsëriti mbështetjen e tij të qartë për rrugën euroatlantike të BiH-së, përkatësisht integrimin e saj si në Bashkimin Evropian ashtu edhe në NATO, dhe njoftoi vazhdimin e bashkëpunimit për zbatimin e reformave të nevojshme për arritjen e këtyre synimeve.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s deklaroi se stabiliteti i Ballkanit Perëndimor është një synim strategjik afatgjatë i Aleancës ndaj të cilit ai mbetet i përkushtuar deri në fund. Ai shprehu shqetësimin për retorikën separatiste dhe aktivitetet që kërcënojnë ruajtjen e Marrëveshjes së Dejtonit.

Ai gjithashtu deklaroi se NATO-ja mbështet fuqishëm dhe qartë sovranitetin dhe integritetin territorial të Bosnjë-Hercegovinës dhe funksionimin e institucioneve të saj./FrontOnline/

 

Vetëm 60 euro kap ofertën Al Inclusive të “Sharr Travel” në Aqua Fafa

Të tjera