×
 • Lajme
 • Lajme

  Stoltenberg: Grumbullimi i ushtrisë serbe pranë kufirit me Kosovën nuk ndihmon

  FrontOnline
  21 Nëntor 2023

  Unë fola me Presidentin e Serbisë për tensionet e fundit në Veri të Kosovës dhe rëndësinë e vazhdueshme të misionit paqeruajtës të KFOR-it, i cili garanton një mjedis paqësor dhe ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë brenda mandatit të OKB-së, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. pas takimit me presidentin serb Aleksandar Vuçiq, transmeton FrontOnline.

  Sipas tij, disa nga pjesëtarët e KFOR-it u mbijetuan sulmeve.

  Siç tha ai, kjo nuk mund të lejohet dhe ata që e kanë bërë duhet të dalin para drejtësisë.

  E mirëpresim faktin që Serbia është e gatshme të bashkëpunojë në këtë. Pas incidentit të shtatorit kemi shtuar praninë tonë dhe kjo tregon se jemi gati të ruajmë paqen. Unë pres që të dyja palët të përmbahen nga përshkallëzimi i procedurave. I thashë presidentit Vuçiq se grumbullimi i ushtrisë serbe pranë vijës kufitare nuk do të ndihmonte. Unë e mbështes formimin e Asociacionit, sepse do të ishte çelësi i normalizimit të marrëdhënieve dhe i bëj thirrje Beogradit dhe Prishtinës që të përfshihen sepse kjo është e vetmja rrugë për paqe dhe stabilitet – tha Stoltenberg, transmeton FrontOnline.

  Ai kujtoi punën e përbashkët të NATO-s dhe Serbisë në Programin për Paqe dhe në programe të tjera të shumta./FrontOnline/

  Është koha të shijojmë çokollatën më të mirë..
  Nga Rubrika
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Qeveria e Kosovës nuk ndan fonde të mjaftueshme për riintegrimin e viktimave të dhunës në familje, të cilat janë kryesisht gra me...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Me moton “Nuk ka paqe pa sigurinë e grave” në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë po protestohet në kërkim të drejtësisë për...
  Ekonomi05 Dhjetor 2023
  Minatorët e Trepçës edhe pas grevës dhjetë ditëshe, po ankohen se marrëveshja që i dha fund grevës, nuk po zbatohet. Përveç shpalljes...
  Të tjera
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Aktivistja e PSD-së, Donjeta Demolli, duke komentuar Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe ka kritikuar Qeverinë Kurti. Demolli e PSD-së theksoi se...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Sektori për Hetimin e Krimeve Ekonomike në Prishtinë ka pranuar informata se një subjekt biznesor, i cili operon në kryeqytet, bën shitjen...
  Kronika05 Dhjetor 2023
  Katër persona janë lënduar si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur në rrugën Ferizaj-Shtërpcë, konkretisht në fshatin Bajnicë të Kaçanikut. Lajmin...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Gëzim Kastrati prej vitesh po mbart një dhimbje të madhe për vajzën e tij, Diana Kastrati, e vrarë në 2011 nga ish-bashkëshorti i...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Debatet nuk kanë të ndalur në shtëpinë e Big Brother VIP Kosova, kësaj rradhe kanë debatuar Ylli me Adrin. Adri i ka...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Avokati dhe njëherësh ish-zëvendësministri i Brendshëm, Valdet Hoxha, ka thënë se numri i vrasjeve në vendin tonë është relativisht i madh. “Suksesi...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.