Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Sputnik: Gjermanët po e armatosin Kosovën

  FrontOnline
  22 Korrik 2020

  “Gjermania po negocion me Kosovën për shitjen e armëve dhe pajisjeve ushtarake”, shkruan Sputnik.

  Autoritetet e Kosovës kanë negociuar prej muajsh me shërbimet e inteligjencës gjermane për prokurimin e topave dhe sistemeve të raketave anti-tank për Ushtrinë e Kosovës, dhe përqendrimi i tyre është në plotësimin e artilerisë së lehtë dhe armëve moderne të këmbësorisë.

  Me armatimin e Kosovës, “Gjermania po shkel rregullat dhe ligjet e veta, sepse dispozita e vitit 1971 ndalon në parim eksportimin e armëve në vendet që nuk janë anëtare të NATO-s”, pretendon gazeta ruse.

  “Për të arsyetuar statusin e eksportuesit të katërt më të madh të armëve në botë me një pjesëmarrje prej 5.8 për qind në tregun e armëve, kjo dispozitë është zëvendësuar nga një proces i ndërlikuar, kështu që Këshilli Federal i Sigurisë, i udhëhequr nga kancelarja Angela Merkel dhe disa ministra të qeverisë gjermane kanë fjalën e fundit në shitjen e armëve”.

  Ky këshill miratoi rreth 60 për qind të kërkesave të prodhuesve të armëve për eksport në vendet që nuk janë anëtare të BE-së apo NATO-s, tregoi studimi i Fondacionit Hessen për Kërkimin e Paqes dhe Konflikteve (HSFK), të bërë me urdhër të organizatës joqeveritare Greenpeace.

  Kosova deri më tani, shkruan Sputnik, “ka shpenzuar rreth 170 milion euro në Gjermani për blerjen e armëve, pajisjeve dhe trajnimit të pjesëtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës, dhe po negociojnë blerjen e një kontingjenti të ri të pushkëve automatike gjermane G-36 (Heckler dhe Koch) dhe tankeve Leopard 2”./Insajderi/

  Kredi me afat rekord të shqyrtimit dhe aprovimit
  Nga Rubrika
  Lajme30 Maj 2023
  Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun Kosovë-Serbi, Edita Tahiri, ka reaguar pas zhvillimeve të ditës së hënë në veri. Ajo tha se dhuna...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Albin Kurti është përgjegjës për gjithçka që ka ndodhur dje në Zveçan, ka theksuar i ashtuquajturi drejtor i Zyrës për Kosovë, Petar...
  Lajme30 Maj 2023
  Dragan Nedeljkoviq, që mediat serbe po e quajnë “anëtar i Autoritetit të Përkohshëm të komunës së Zveçanit”, ka folur para gazetarëve serbë....
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Shërbimi publik gjerman ka transmetuar një artikull për grupin e Veljko Belivuk nën titullin “Huliganë, klane droge dhe presidenti i Serbisë”. Në...
  Lajme30 Maj 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, theksoi se BE-ja dënon fuqishëm “dhunën tronditëse në...
  Lajme30 Maj 2023
  Mediat serbe janë hedhur në sulm ndaj Aleksandër Vuçiç. Në veri të Kosovës tensionet janë rritur ndjeshëm dhe frika e konfliktit të...
  Lajme30 Maj 2023
  Kongresisti amerikan, Ritchie Torres ka reaguar sot rreth zhvillimeve të fundit në veri dhe lëndimit të 25 pjesëtarëve të KFOR-it në Zveçan...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryetari i komunës së Zveçanit, Ilir Peci, ka bërë të ditur se ai sot s’ka dalur në zyrën qendrore të kësaj komune....
  Lajme30 Maj 2023
  Dhjetëra protestues janë mbledhur në Zveçan. Rrugët janë të mbushura me gjësende të cilat u hodhën një ditë më parë nga protestuesit....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.