×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Spitali në Romë i shpëtoi jetën, çifti nga Wuhani i dhuron 40 mijë euro

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  Ishin pacientët e parë të COVID-19 në Romë; cifti nga Wuhani kishin udhëtuar drejt kryeqytetit italian si turistë, por sëmundja i “shpërtheu” atje. U shtruan në spitalin “Spalanzan” ku qëndruan 40 ditë.

  Një moment mjaft I vështirë; dyshja rreth të 60-tave u detyruan të kalonin nëpër disa faza rehabilitimi, duke përfshirë terapinë intensive. Në prill dolën dhe gruaja filloi të qantë nga gëzimi, ndërsa personelit mjekësor të spitalit i tha: “Ju dua, e dua këtë qytet italian”.

  Por mirënjohjen, ata vendosën të mos e shprehnin vetëm me fjalë. Për këtë arsye, i dhuruan spitalit 40 mijë euro. Zyrtari i qeverisë rajonale i ngarkuar me çështjet e shëndetësisë, Alessio D’Amato, e cilësoi donacionin e ciftit kinez “ një dhuratë të madhe” dhe i ftoi që të dy për një vizitë tjetër në Romë.

  Në Itali, të drejtën e kujdesit shëndetësor ne strukturat publike e kanë të gjithë shtetasit vendas e të huaj, dhe ky kujdes është zakonisht pa pagesë, ose mund të ketë një kosto fare simbolike.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se, nëse ai kthehet në pushtet në vitin 2025, ai nuk do të jetë diktator "përveç...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Një ngjarje e shokuese, ka ndodhur në SHBA ku një 13 vjeçar ka vrarë nënën e tij me thikë dhe më pas...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Zyrtarët amerikanë presin që faza aktuale e operacionit tokësor të Izraelit në Gaza që synon skajin jugor të Rripit të zgjasë deri...
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryeministri Albin Kurti ka marrë pjesë në prezantimin e masës 1.2 për subvencionimin e familjeve me asistencë sociale. Ai ka thënë se...
  Opinione06 Dhjetor 2023
  Nga Shqipe Pantina Sa here ju ka ndodhë që keni qenë në një restorant apo vend publik ku ka pasur edhe fëmijë...
  Sport06 Dhjetor 2023
  Shorti i të shtunës për kampionatin evropian të futbollit Euro 2024 u detyrua të ndërpritej për disa minuta pasi zhurma pornografike nisën...
  Sport06 Dhjetor 2023
  Vedat Muriqi është bërë një problem i madh për Mallorcën. Sulmuesi kosovar e ka marrë në qafë ekipin spanjoll pas lëndimit që...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Në Prishtinë është bërë prezantimi i masës 1.2 për zbutjen e ndikimit të krizës energjetike te familjet me asistent sociale. Ministri i...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  “Kurrë nuk do të dihet motivi i vrasjes së Liridona Ademajt”, kështu ka deklaruar avokati Tomë Gashi. Përmes një reagimi në rrjetin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.