Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Spitali i përgjithshëm në Vushtrri bëhet me autoambulancë të re

  FrontOnline
  18 Korrik 2020

  Ministri i Shëndetësisë së Republikës së Kosovës, Armend Zemaj, nën shoqërim të UD. Drejtorit të Përgjithshëm të ShSKUK-së, Valbon Krasniqi, drejtorin e IKSHPK-së, Naser Ramadani dhe kryetarin e Komunës së Vushtrrisë Xhafer Tahiri, kanë vizituar të shtunën Spitalin e Përgjithshëm në Vushtrri, i shndërruar së fundmi në spital për trajtim të rasteve me Covid-19 për regjionin e Mitrovicës.

  Me këtë rast, Ministri Armend Zemaj, tha se Spitali i Vushtrrisë është vënë në funksion për trajtim të rasteve me COvid-19 për qytetarët e Vushtrrisë, Mitrovicës, kurse në Mitrovicë do të ofrohen shërbimet e tjera shëndetësore spitalore për pacientët e këtyre dy komunave dhe komunave për rreth.

  “Ne presim që kuadrot shëndetësore të përforcuara dhe që do të përforcohen edhe më tutje të do të ja dalin të ofrojnë shërbime për qytetarët, poashtu, do të dhurojmë një autoambulancë për këtë spital, e cila është donacion nga BE”, theksoi ai.

  Duke folur lidhur me raportin 24 orësh dhe trajtimin e raste, UD. Drejtori i ShSKUK-së, Valbon Krasniqi, njoftoi se në tërë ShSKUK ka të shtrirë 498 pacientë, 225 në klinikat Covid në QKUK dhe 275 në spitalet e përgjithshme. Ai njoftoi se 35 pacientë janë në gjendje më të rënduar, prej tyre 13 të intubuar dhe të tjerët me metoda tjera, kurse nga numri total i pacientëve, 260 janë në oksigjenoterapi.

  Drejtori Krasniqi ka falënderuar kryetarin e Vushtrrisë dhe atë të Mitrovicës, por edhe dy drejtorët e spitaleve për përkrahjen e vazhdueshme që kanë dhënë për tu realizuar kjo ide.
  “ Në kuadër të ekipit do të ketë 24 orë 1 anteziolog kujdestar, 1 pulmolog, 1 infektolog 8 orë,1 internist dhe 1 radiolog poashtu 24 orë, urojmë që 63 shtretër të mos ketë nevojë shfrytëzohen asnjëherë”, përfundoi ai.

  Nesër këto zona do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Lajme30 Maj 2023
  Tensionet në veri sidomos gjatë ditës së djeshme, vetëm sa kanë ndikuar që e tërë vëmendja të jetë tek kryetarët e komunave...
  Lajme30 Maj 2023
  Njësia Speciale e Kosovës mëngjesin e sotëm e ka zhvendosur nga objekti i komunës së Zubin Potokut flamurin e Republikës së Kosovës....
  Lajme30 Maj 2023
  Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun Kosovë-Serbi, Edita Tahiri, ka reaguar pas zhvillimeve të ditës së hënë në veri. Ajo tha se dhuna...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Misioni paqeruajtës i KFOR-it i ka kërkuar të martën Kosovës dhe Serbisë të marrin përgjegjësi për situatën e krijuar në veri. Komandanti...
  Lajme30 Maj 2023
  Në Dhomat e Specializuara në Hagë do të vazhdojë gjykimi ndaj ish-pjesëtarit të UÇK-së, Pjetër Shala. Rasti ndaj Shalës do të nisë...
  Lajme30 Maj 2023
  Protestuesit serbë kanë nisur të mblidhen para objekteve komunale në veri të Kosovës edhe të martën. Ata në këtë formë po kundërshtojnë...
  Lajme30 Maj 2023
  Shërbimi publik gjerman ka transmetuar një artikull për grupin e Veljko Belivuk nën titullin “Huliganë, klane droge dhe presidenti i Serbisë”. Në...
  Lajme30 Maj 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, theksoi se BE-ja dënon fuqishëm “dhunën tronditëse në...
  Lajme30 Maj 2023
  Mediat serbe janë hedhur në sulm ndaj Aleksandër Vuçiç. Në veri të Kosovës tensionet janë rritur ndjeshëm dhe frika e konfliktit të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.