Bota/Rajoni

Spitalet në Florida të mbingarkuara, që nga 4 korriku e deri më sot 79% është rritur numri i të infektuarve

Spitalet në Florida të mbingarkuara, që nga 4 korriku e deri më sot 79% është rritur numri i të infektuarve
07:37 | 27 Korrik 2020

Sipas të dhënave nga Agjensia e Shtetit për Administratën e Kujdesit Shëndetësor (AHCA), numri i pacientëve të infektuar në spitalet e Floridës është rritur në 79% që nga 4 korriku.

Më 4 korrik, u regjistruan 5,022 pacientë të infektuar ndërsa, të shtunën u raportuan 8,974 pacientë me Covid-19 shkruan CNN.

Por, sistemi i kujdesit shëndetësorështë po përjeton një gjendje të rëndë pasi 50 spitalet në Florida kanë arritur kapacitetin e tyre.

8 prej spitalet janë në Miami-Dade County dhe gjashtë prej tyre janë në Broëard County.42 spitale të tjerë kanë 10% ose më pak kapacitet për të hospitalizuar pacientë.

Në rezultatet e fundit, Florida shënoi më shumë se 12,000 raste të reja pozitive.

Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë

Të tjera