Bota/Rajoni

Spitalet e mbingarkuara, Serbia vendos shtretër në terren për pacientët me COVID-19

Spitalet e mbingarkuara, Serbia vendos shtretër në terren për pacientët me COVID-19
14:38 | 06 Korrik 2020

Serbia ka krijuar një spital të improvizuar për të luftuar numrin në rritje të infeksioneve me COVID-19.

Trupat në Serbi ngritën një spital në terren me 500-shtretër të urgjencës të hënën, një ditë pasi Kosova fqinje ri-vendosi një kufizim në katër qytete, derisa Ballkani reagoi me masa të reja për të ndaluar numrin në rritje të infeksioneve të reja me COVID-19.

Spitali i improvizuar në një sallë sportive në kryeqytetin serb, Beograd, është një masë paraprake pasi spitalet në kryeqytet po arrijnë aftësinë e tyre për shkak të shpërthimit të koronavirusit, tha nënkryetari i qytetit, Goran Vesic. Infeksionet serbe janë rikthyer në nivele të fundit të parë në kulmin e pandemisë në vendin e Ballkanit në Mars dhe Prill.

Ushtarët serbë përgatisin një spital fushor të improvizuar brenda arenës së Beogradit për të akomoduar pacientët e infektuar nga Covid-19.

Infeksionet në rritje të Serbisë japin një pasqyrë të frikshme se si virusi, ndërsa tërhiqet në pjesën më të madhe të Evropës, mund të zhurmohet, nëse bllokimet janë hequr me shpejtësi, transmeton lajmi.net.

Vendi shkoi nga marrja e disa prej masave më të vështira të bllokimit të Evropës në një rihapje gati të plotë në fillim të majit.

Ndeshjet e futbollit dhe tenisit u luajtën para tribunave të mbushura, duke rezultuar në disa lojtarë që testonin pozitivë.

Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë

Të tjera