×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Spitalet e mbingarkuara, Serbia vendos shtretër në terren për pacientët me COVID-19

  FrontOnline
  06 Korrik 2020

  Serbia ka krijuar një spital të improvizuar për të luftuar numrin në rritje të infeksioneve me COVID-19.

  Trupat në Serbi ngritën një spital në terren me 500-shtretër të urgjencës të hënën, një ditë pasi Kosova fqinje ri-vendosi një kufizim në katër qytete, derisa Ballkani reagoi me masa të reja për të ndaluar numrin në rritje të infeksioneve të reja me COVID-19.

  Spitali i improvizuar në një sallë sportive në kryeqytetin serb, Beograd, është një masë paraprake pasi spitalet në kryeqytet po arrijnë aftësinë e tyre për shkak të shpërthimit të koronavirusit, tha nënkryetari i qytetit, Goran Vesic. Infeksionet serbe janë rikthyer në nivele të fundit të parë në kulmin e pandemisë në vendin e Ballkanit në Mars dhe Prill.

  Ushtarët serbë përgatisin një spital fushor të improvizuar brenda arenës së Beogradit për të akomoduar pacientët e infektuar nga Covid-19.

  Infeksionet në rritje të Serbisë japin një pasqyrë të frikshme se si virusi, ndërsa tërhiqet në pjesën më të madhe të Evropës, mund të zhurmohet, nëse bllokimet janë hequr me shpejtësi, transmeton lajmi.net.

  Vendi shkoi nga marrja e disa prej masave më të vështira të bllokimit të Evropës në një rihapje gati të plotë në fillim të majit.

  Ndeshjet e futbollit dhe tenisit u luajtën para tribunave të mbushura, duke rezultuar në disa lojtarë që testonin pozitivë.

  Stresi thotë se Vivien s’ka fuqi pa Getinjon, pajtohet Lugati
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi. Politikanja...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Izraeli ende nuk e ka shkatërruar Hamasin, edhe pse është zotuar për këtë. Të paktën 5 mijë militantë të Hamasit janë vrarë,...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Frika e përhapjes së sulmeve terroriste në Europë mbetet e lartë. Zyrtarja e BE-së Ylva Jahonsson ka theksuar se situata është shqetësuese...
  Të tjera
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Qeveria e Kosovës nuk ndan fonde të mjaftueshme për riintegrimin e viktimave të dhunës në familje, të cilat janë kryesisht gra me...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Me moton “Nuk ka paqe pa sigurinë e grave” në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë po protestohet në kërkim të drejtësisë për...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Monika Salihu, ishte e ftuar në emisionin e pasdites në Klan Kosova, “Ora e Pasdites”. Gjatë intervistës, ajo...
  Ekonomi05 Dhjetor 2023
  Minatorët e Trepçës edhe pas grevës dhjetë ditëshe, po ankohen se marrëveshja që i dha fund grevës, nuk po zbatohet. Përveç shpalljes...
  Sport05 Dhjetor 2023
  Milan janë duke punuar për rikthimin e mbrojtësit Matteo Gabbia nga huazimi në afatin kalimtar të janarit. Gabbia ishte transferuar tek Villarreali...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Ish zëvendës-ndihmës Sekretari amerikan i Mbrojtjes për Evropën dhe Politikën ndaj NATO-s, Jim Townsend, vlerëson se një nga zhgënjimet më të mëdha...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.