×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Spasovski: Zgjedhjet duhet të mbahen 22 ditë pas përfundimit të gjendjes së jashtëzakonshme

  FrontOnline
  15 Qershor 2020

  Në krizën shëndetësore, mbi të gjitha, mbështeteshim ekskluzivisht në mendimin e Komisionit për Sëmundje Infektive, tha Kryeministri teknik Oliver Spasovski për “Utrinski Brifing”.

  Ai tha se institucionet po mbajnë nën kontroll situatën, por që secili individ kishte përgjegjësi të merrej me pandeminë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  “Institucionet vazhdojnë të funksionojnë, që do të thotë të ballafaqim me sukses me krizën, por secili nga ne duhet të veprojë me përgjegjësi dhe të kontribuojë në zbutjen e krizës. Të gjitha analizat sugjerojnë që duhet të ulim tendencën e rasteve të reja. Por kjo nuk do të thotë që masat shëndetësore për higjienë dhe distancë nuk duhet të mos respektohen”, tha Spasovski.

  Sipas tij zgjedhjet duhet të mbahen ashtu si është shkruar në Kushtetutë dhe ligjin për pjesëmarrjen e të gjitha partive me legjitimitet të plotë dhe procesin e rregullt zgjedhor.

  “Nëse procesi zgjedhor përfundon siç parashikohet nga Kushtetuta, 22 ditë pas përfundimit të gjendjes së jashtëzakonshme, ai nuk lë vend për interpretim arbitrar të Kushtetutës dhe për të vepruar në marrëveshje politike”, tha Spasovski.

  Zgjerimi i Comoditës në SHBA: “Nap Queen Sleep”, krenaria e shqiptarëve
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Mediet italiane kanë publikuar pamjet pas aksidentit të rëndë trafiku që ndodhi natën e 7 dhjetorit në, në Portugero pranë Venecias, ku...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Mijëra peshq të ngordhur janë parë në një plazh në Japoninë veriore. Peshku, i përbërë kryesisht nga sardele dhe pak skumbri, u...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Adoleshenti, Ethan Crumbley është dënuar me burgim të përjetshëm, pa lirim me kusht, për vrasjen e katër shokëve të klasës dhe plagosjes...
  Të tjera
  Vip08 Dhjetor 2023
  Moderatori i spektaklit Alaudin Hamiti ia ka bërë një pyetje Blerandos, “dikush të sheh si lojtar të fortë dikush më pak të...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Blerando ka folur për shoqërinë e tij më Bleron brenda shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2. Ai ka thënë se është...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira të ulëta në orët e mëngjesit, të cilat në orët vijuese...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Fondi Sovran i Kosovës i cili ka kaluar në leximin e parë në Kuvendin e Kosovës është diskutuar sot në EURO n’7....
  Sport08 Dhjetor 2023
  Juventusi ka arritur të shënojë fitore ndaj Napolit me rezultat 1-0 në derbin e javës së 15-të të Serie A. Pjesa e...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Shtetet e Bashkuara kanë vënë veto në Rezolutën e cila ka bërë thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Gazë. 13 nga anëtaret...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.