×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Spanjë, covidi në ujërat e zeza, mostrat tregojnë prezencë të virusit që nga 12 marsi 2019

  FrontOnline
  03 Korrik 2020

  Analizimi i mostrave të ujërave të zeza në Spanjë ka treguar për prani të koronavirusit që në muajin mars të vitit të kaluar. OBSH-ja thotë se numri i rasteve në botë mund të jetë 10-fishi i atyre të konfirmuar tani, ndërkohë në SHBA ka frikë se virusi mund të ketë pësuar ndryshime gjenetike që e lejojnë të transmetohet më lehtë.

  Monitorimi i ujërave të zeza po rezulton një metodë e dobishme për gjurmimin e vatrave të reja të kovidit-19.

  Shkencëtarët e Universitetit të Barcelonës, një nga institucionet më prestigjoze të Spanjës, mendojnë se kanë zbuluar mbetje të koronavirusit në kanalet e trajtimit të ujërave të ndotur që datojnë nga 12 marsi i vitit të shkuar.

  Kjo tregon se virusi ka qarkulluar në Barcelonë plot nëntë muaj para shfaqjes zyrtare në Kinë.

  “Kishim disa mostra uji të grira nga viti i kaluar, dhe në njërën dolën rezultate që përputheshin me prezencën e virusit, pra është një zbulim që kërkon të konfirmohet në mënyrë të pavarur.”

  Në Spanjë epidemia e kovidit shkaktoi një prej tragjedive më të mëdha në nivel kontinenti, duke vrarë më shumë se 28 mijë njerëz, bilanci më i rëndë ky pas Britanisë së Madhe dhe Italisë.

  Në botë, betejën me sëmundjen e kanë humbur deri tani gjysmë milionë persona dhe afro 11 milionë të tjerë janë bartës të infeksionit.

  Numri real i rasteve të konfirmuara mund të jetë deri 100 milionë sipas shkencëtarëve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

  “Studimet për frekuencën e antitrupave në popullatë kanë nxjerrë se shpesh numri i personave të infektuar është 10 herë më i madh se numri i rasteve të diagnostikuara. Kjo mbetet e panjohur por ne dimë vetëm që personat e testuar deri tani kanë qenë realisht të sëmurë.”

  Ekspertja e parë e OBSH-së adresoi edhe shqetësimin se sëmundja mund të transmetohet nga kafshët shtëpiake te njeriu, duke thënë se ky rrezik është i ulët.

  Më parë janë raportuar raste të infektimit nga njeriu të gjitarëve si macet dhe tigrat, por për agjencinë globale të shëndetit ka pak prova për të kundërtën apo për jetëgjatësinë e virusit në gëzofin e kafshëve.

  Sipas kryeekspertit për sëmundjet infektive në Uashington, koronavirusin me kalimin e muajve mund të ketë pësuar mutacione që e lejojnë atë të përhapet më lehtësisht në popullatë, prandaj edhe po vërehet sëmundje një shpërthim i patogjenit nga Amerika në Azi.

  Është koha të shijojmë çokollatën më të mirë..
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.