Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Spanja po përballet me zjarrin e parë të madh këtë vit

  FrontOnline
  24 Mars 2023

  Më shumë se 1,500 njerëz janë evakuuar në Spanjë, pasi vendi po përballet me zjarrin e parë të madh këtë vit.

  Qindra zjarrfikës po luftonin me zjarrin, i cili ka kapluar rreth 3000 hektarë në lindje të vendit.

  Shërbimet e zjarrfikësve të Spanjës dhe njësia e emergjencës ushtarake (UME) vendosën 20 helikopterë dhe avionë zjarrfikës.

  Shërbimi shtetëror i motit AEMET raportoi se shuarja e zjarrit po pengohej nga erërat e forta, nivelet e ulëta të lagështisë dhe temperaturat mbi 20 gradë Celsius.

  “Fatkeqësisht po përballemi me zjarrin e parë të madh të vitit dhe po ndodh jashtë sezonit”, tha kryeministri spanjoll Pedro Sanchez, raporton DW, transmeton Klankosova.tv.

  Vitin e kaluar, Spanja përjetoi vitin e saj më të keq të zjarreve që nga fillimi i regjistrimeve, me programin e monitorimit të Tokës të Bashkimit Evropian që regjistroi 493 zjarre. Më shumë se 3000 kilometra katrorë u shkatërruan.

  EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi të hënën se Spanja do të shkojë në zgjedhje të përgjithshme të parakohshme më 23 korrik. Ky...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se “aktet e njëanshme” të autoriteteve të Kosovës rrezikojnë ta destabilizojnë rajonin...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  75 shkolla në të gjithë Serbinë kanë marrë njoftime për bomba deri në orën nëntë të mëngjesit të sotëm. Kështu i është...
  Të tjera
  Sport29 Maj 2023
  Pas katër vitesh, Partizani rikthehet te titulli kampion në Superiore teksa të kuqtë mposhtën në shtëpinë e tyre, Teutën me rezultatin 2-0....
  Lajme29 Maj 2023
  Hysen Durmishi, zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, ka reaguar lidhur me protestat e serbëve që janë zhvilluar sot në komunat...
  Lajme29 Maj 2023
  Ish-kryeministri Sali Berisha ka dënuar situatën e tensionuar në veri të Kosovës. Përmes një postimi në Facebook, Berisha akuzon presidentin serb Aleksandër...
  Sport29 Maj 2023
  Kombëtarja e Italisë ka publikuar sot listën e lojtarëve të ftuar për ndeshjen e muajit qershor. Skuadra e Roberto Mancinit përbëhet nga...
  Lajme29 Maj 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, po e fajëson qeverinë kosovare, për sulmet dhe dhunën e grupeve kriminale serbe ndaj KFOR-it në veri. Ai...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj k reaguar pas zhvillimeve të krijuara në pjesën veriore të vendit. Haradinaj është shprehur se me vëmendje,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.