Lajme

Spanja mund ta njohë Kosovën nëse arrihet një marrëveshje me Serbinë

Spanja mund ta njohë Kosovën nëse arrihet një marrëveshje me Serbinë
08:59 | 18 Shtator 2020

Ministria e Jashtme Spanjolle ka paralajmëruar se mund ta konsiderojë njohjen e Kosovës në rast të një marrëveshjeje me Serbinë.

Spanja do të ishte e gatshme të njihte Kosovën nëse kjo e fundit arrin një marrëveshje me Serbinë, ka thënë Madridi zyrtar, në sinjalin e parë pozitiv të këtij lloji që kur rinisën bisedimet me ndërmjetësimin e BE-së.

“Pozicioni ynë nuk është obstruksionist. Është, përkundrazi, konstruktiv,” tha Ministria e Jashtme Spanjolle për EUobserver.

“Pozicioni spanjoll mund të sintetizohet në fjalinë e mëposhtme: ‘asgjë pa marrëveshje, gjithçka me të’, përfshirë njohjen politike [të Kosovës] dhe vendosjen e marrëdhënieve diplomatike”, vuri në dukje ajo.

Spanja nuk e ka njohur Kosovën sepse e konsideroi deklaratën e saj të njëanshme të pavarësisë të 2008 “në kundërshtim me sundimin e ligjit dhe idenë tonë për një Evropë të larmishme dhe tolerante”, theksoi ministria.

Por, ai besoi në “pashmangshmërinë e një marrëveshje [midis Kosovës dhe Serbisë], edhe me koncesionet e vështira që do të nënkuptojë”, shtoi ministria spanjolle.

Deklarata pak a shumë përsëriti qëndrimin e mëparshëm të Spanjës mbi çështjen, si dhe ato të katër vendeve të tjera jo-njohëse të BE – Qipro, Greqi, Rumani dhe Sllovaki.

Por koha e deklaratës spanjolle përkoi me rifillimin e fundit të bisedimeve të ndërmjetësuara nga BE për normalizimin e lidhjeve Kosovë-Serbi pas një pauzë gati dy-vjeçare.

Ai tregoi se qeveria e krahut të majtë të Spanjës ishte më e hapur për lëvizjen.

Dhe kishte një rëndësi shtesë sepse Spanja, e cila ka një problem separatist në Katalonjë, është më e madhja dhe deri më tani ishte një nga më të vendosurave në mesin e mosnjohësve.

“Sipas informacionit tonë, qeveria aktuale spanjolle krahasuar me ato të mëparshme është pak më fleksibile në lidhje me pjesëmarrjen në takime së bashku me përfaqësuesit e Kosovës,” i tha kësaj uebfaqeje një eurodeputete gjermane e Gjelbër, e cila është raportuese e Kosovës, Viola von Cramon-Taubadel, transmeton lajmi.net.

“Kjo tregon saktësisht rëndësinë e dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës. Vlen të vazhdohet me bisedimet,” shtoi ajo.

Bieber ra dakord gjerësisht.

“Unë mendoj se Greqia, Rumania dhe Sllovakia ka të ngjarë të njohin Kosovën nëse situata është e pjekur. Qipro ka qenë linja më e ashpër për këtë çështje, por çështja është nëse do të ishte në gjendje të zgjaste vetë, veçanërisht nëse Greqia njeh”, tha ai.

Tani për tani nuk ka ndonjë marrëveshje Kosovë-Serbi.

Shtetet e Bashkuara kohët e fundit ndërmjetësuan një mini-marrëveshje mbi lidhjet ekonomike Kosovë-Serbi.

Por, në bisedimet më të rëndësishme të BE-së, Beogradi dhe Prishtina kanë arritur një ngërç të ri se si t’i kalojnë kompetencat Asociacionit të Komunave Serbe, një bllok i enklavave shumicë etnike-serbe në Kosovë.

Dhe, shumë mund të ndryshojë akoma në pesë mosnjohësit e BE – si përsa i përket kush është në pushtet atje dhe në situatat e tyre të brendshme, të tilla si Katalonia, e cila nxiti mosnjohjen në radhë të parë.

Perspektiva e BE-së

Por për eurodeputetin gjerman, nëse mosnjohësit refuzojnë të lëkunden edhe sikur të kishte një marrëveshje Kosovë-Serbi, kjo do të bënte një tallje me procesin e BE.

“Pa marrëveshje dhe pajtim nuk ka asnjë perspektivë të vërtetë evropiane. Sidoqoftë, nëse ata mund të ecin përpara, BE duhet të jetë e hapur për ta”, tha ajo.

“Pa njohje nga vendet anëtare, perspektiva evropiane mbetet një ëndërr për Kosovën. Është e vështirë të imagjinohet një takim i Këshillit të BE ku disa vende nuk njohin një nga anëtarët pjesëmarrës”, shtoi ajo.

“I gjithë dialogu midis Serbisë dhe Kosovës ka kuptim vetëm nëse një marrëveshje normalizimi zhbllokon njohjen për Kosovën. Kjo do të lejojë që Kosova të bashkohet me zell me procesin e zgjerimit”, tha gjithashtu Bieber, transmeton lajmi.net.

Dhe pajtimi Kosovë-Serbi nën kujdesin e BE ishte i rëndësishëm për Ballkanin e gjerë Perëndimor, shtoi eurodeputeti gjerman.

“Ka ende plagë serioze në shoqëritë e rajonit pas luftrave. Nëse ata duan të bashkohen me BE, shoqëritë duhet të përballen me këtë dhe ka një proces të gjatë dhe të vështirë që do të duhet të ndodhë,” vuri në dukje eurodeputeti .

“BE duhet të jetë e gatshme të pranojë ata kandidatë që janë gati të bashkohen,” tha ajo.

Por, Kosova, për një, tashmë ka pasur një përvojë të keqe me premtimet e BE-së, pasi shtetet anëtare nuk ia dhanë asaj udhëtime pa viza për arsye politike, edhe pse ajo plotësoi kriteret teknike dy vjet më parë.

Prince Caffe: Hape dhe fito preminë kryesore, çdo muaj nga një Fiat 500

Të tjera